На найбільшому музичному фестивалі Словаччини Pohoda Festival, який проходив 6-8 липня відбулась світова прем’єра нових симфонічних творів трьох молодих українських композиторів, які прозвучали 7 липня у виконанні оркестру Slovak National Theatre під керівництвом Маріана Лежави. Відбір митців та координацію творчого процесу проводив Український інститут. Замовлення нових композицій стало традицією на фестивалі. Цього року організатори акції акцентували увагу на сусідній країні – Україні. Також під час концерту було зроблено унікальний запис та випуск вініл-диску.
Ця важлива мистецька подія співпала з приїздом Президента України Володимира Зеленського до Словаччини.
На фестивалі Україну представляла також наша студентка Аліса Формазюк (клас композиції проф. Віктора Камінського), де прозвучав у виконанні симфонічного оркестру твір “Terrae promissionis“, що в перекладі з латинської “Земля обітована”. У творі композиторка відобразила своє сприйняття навколишніх реалій, які відбуваються у світі. Вона умовно поділила їх на “чорне” і “біле”. Темну сторону реальності, яка включає в себе занепад та деградацію, війну, засмічення природи, втілює грізним звучанням низьких регістрів, і на противагу темряві “біле”: любов, дружбу, чутливість, людську щирість, совість, доброзичливість і, звичайно, красу природи передає високими регістрами скрипок та флейт, які асоціюються зі світлом. Для того, щоб передати численні життєві емоції, у даному творі комбінує постмодернізм з неоромантизмом та неофольклоризмом. Для цього у творі використано мелодію української народної пісні “Десь тут була Подоляночка”. Оскільки зараз на території України іде війна, у творі є так звані “військові”, теми та ритми, які часто проводяться і з’єднуються з українською народною піснею. “Це неймовірно чути свій твір у виконанні оркестру Slovak National Theatre під керівництвом чудового диригента Маріана Лежави на фестивалі Pohoda” – ділиться своїми враженнями від фестивалю молода композиторка Аліса Формазюк, – “Окрім мого твору прозвучали твори українських композиторів Еміля Борисенка та Євгена Петрова”.
“У своїх нових творах композитори поєднують автентичний український фольклор і сучасні композиторські техніки. Це три унікальні молоді людини, які, незважаючи на війну, продовжують творити та зміцнювати голос України у світі», – коментує менеджерка напряму «Музика» Українського інституту Любов Морозова. «Український інститут дуже вдячний фестивалю «Pohoda» за те, що він дарує змогу молодим українським композиторам представити свою творчість для багатотисячної молодіжної аудиторії”.
Проєкт представлено завдяки партнерству Pohoda Festival та Всеукраїнська Асоціація Музичних Подій UAME | Music Saves UA.