ПЕРШИЙ МЕТОДОЛОГІЧНИЙ ТРЕНІНГ ВИКЛАДАЧІВ МУЗИЧНИХ КОЛЕДЖІВ

6–8 листопада 2020 р., м. Львів

Протягом 6–8 листопада в Музичній академії відбувся Перший методологічний тренінг викладачів музичних коледжів у рамках міжнародного проєкту “Folk Music Education for Future Generations” (Folk_ME) („Народномузична освіта для майбутніх поколінь“) за програмою Erasmus+. За умовами проєкту в тренінгу взяли участь чотири педагоги з різних міст Західної України: Світлана Глеба (Ужгород), Віра Рибак (Рівне), Роман Скобало (Львів) та Світлана Цимбалюк (Хмельницький). Організували подію Проблемна науково-дослідна лабораторія музичної етнології та Кафедра музичної фольклористики, а безпосереднім координатором проєкту від Академії виступив завідувач Лабораторії – Юрій Рибак.

Під час тренінгу найперше кожен з педагогів доповів присутнім про специфіку викладання музичного фольклору у своїх коледжах, поділився відповідним досвідом та розповів про основні проблеми в цьому процесі. Згодом Ю. Рибак презентував основні здобутки двох повʼязаних з проєктом інтернет-сайтів – “Polyphonyproject” та “Folk_ME”. Другий сайт спеціально розроблений угорською командою для цього проєкту, зокрема для навчальних закладів середньої ланки освіти, де він має апробуватися на заняттях з музичного фольклору.

Надзвичайно пізнавальним для присутніх був онлайн-виступ авторитетного педагога та етномузиколога професора Богдана Луканюка, який представив власну концепцію викладання музично-фольклористичних дисциплін на різних освітніх рівнях – школа, училище, виш. Водночас він заторкнув низку вельми актуальних для сучасної науки та педагогіки проблем, без вирішення яких годі чекати на покращення процесу навчання музичного фольклору.

Наступною у програмі була доповідь наукового співробітника Лариси Лукашенко про освітні системи Фінляндії та Угорщини (двох країн-партнерів у проєкті), а саме про роль і місце народної музики в процесі навчання і виховання молоді.

Ще одне онлайн-включення відбулося з Угорщини, де основний керівник проєкту Міклош Бот звернувся до учасників тренінгу, зокрема педагогів, з розʼясненням основних положень спільної роботи над впровадження цифрових технологій у навчальну систему. Нарешті, на завершення першого робочого дня Ю. Рибак та Л. Лукашенко продемонстрували тестову версію сайту Folk_ME, призначену для максимально повного представлення у цифровому форматі кількох народномузичних зразків (наразі лише з Угорщини та України) із можливістю дивитися, слухати та вивчати їх за допомогою різноманітних пристроїв (компʼютерів, смартфонів, планшетів).

Другого дня старший науковий співробітник Лабораторії Ліна Добрянська в обʼємній лекції ознайомила викладачів із структурою, здобутками та можливостями архіву ПНДЛМЕ. У цьому найбільшому архіві народної музики Західної України за допомогою нескладних операцій в електронній базі даних можна віднайти необхідну джерельну інформацію з різних куточків цього регіону, а потім скористатися нею як у педагогічному процесі, так і в науковій роботі, а також у різноманітних формах популяризації музичного фольклору.

Завершився тренінг, як виявилося, вельми продуктивним практикумом зі співу, під час якого всі учасники – організатори й викладачі – апробували електронний ресурс сайту Folk_ME та вивчили з нього кілька пісень. Відразу ж назбиралося чимало питань і конструктивних зауважень до розробників, що зможуть покращити роботу сайту, а отже сприятимуть успішній реалізації міжнародного освітнього проєкту.

У підсумку педагоги отримали сертифікати участі у тренінгу, цінні настанови на найближче майбутнє, а головне – корисний науково-методологічний досвід у справі впровадження та цифрового оформлення народномузичної інформації в освітньому процесі.