Кафедра оркестрового диригування

Кафедра оркестрового дириґування як самостійний підрозділ Львівської музичної академії була створена у серпні 1991р. на базі секції дириґування кафедри народних інструментів.

Біля витоків секції дириґування (заснована в 1969р.) стояли такі відомі діячі українського музичного мистецтва, як дириґент і композитор, професор Ізидор Ілліч Вимер, дириґент, народний артист України Дем’ян Кузьмович Пелехатий, народний артист України, професор Юрій Олексійович Луців, заслужений артист України Семен Михайлович Арбіт, кандидат мистецтвознавства, професор Лєшек Зіґмундович Мазепа та ін.

Створення кафедри оркестрового дириґування було викликане необхідністю суттєвого поліпшення дириґентської підготовки студентів-народників, духовиків та композиторів, а також мало на меті створити більш ефективну систему керівництва рядом виконавських колективів оркестрового факультету.

Специфіка кафедри оркестрового дириґування полягає саме в тому, що ця кафедра об’єднує чотири виконавські колективи Академії (оркестр баяністів, оркестр українських народних інструментів, капелу бандуристів та духовий оркестр), які систематично виступають із творчими звітами в стінах Академії та на найбільш престижних концертних сценах міста і області. У різні часи зі студентськими виконавськими колективами кафедри виступали визначні українські солісти, зокрема, народний артист СРСР П. Кармалюк, народні артисти України М. Байко, О. Врабель,   Т. Дідик, Л. Шутко, С. Степан, заслужені артисти України А. Дашак,   Я. Ковальчук, Б. Олійник, Н.Романюк. З цими ж колективами плідно співпрацюють і більшість викладачів кафедри ОД. Крім виступів зі студентськими колективами Академії педагоги кафедри також періодично виступають і з іншими виконавськими колективами міста, нерідко навіть за межами України.

Олександр Олександрович ГЕРИНОВИЧ (нар. 1936р.) – професор, завідувач кафедри оркестрового дириґування. Після закінчення Львівської ССМШ ім. С. Крушельницької (1955р.) навчався у Львівській державній консерваторії ім. М.В. Лисенка по класу віолончелі у професора Пшенички П.С., яку закінчив у 1960р. Паралельно вчиться в класі оперно-симфонічного дириґування у доцента Паїна І.І. і закінчує його в 1962р. У 1961р. за конкурсом зайняв посаду асистента головного дириґента симфонічного оркестру Львівської філармонії. З 1963р. – викладач дириґування музично-педагогічної та дириґентської кафедр, з 1969р. – старший викладач, з 1979р. – доцент кафедри народних інструментів Львівської консерваторії.

У 1980-1988рр. – завідувач кафедри оркестрового дириґування Рівненського інституту культури та член обласного відділення спілки композиторів України. У вересні 1988р. повертається до Львова, працює доцентом кафедри народних інструментів консерваторії. З 1991р. – доцент, а з 1996р. – професор, завідувач кафедри оркестрового дириґування.

За час педагогічної та творчо-виконавської діяльності О. Геринович очолював студентський оркестр народних інструментів Львівської консерваторії (1970-1980рр.), камерний оркестр Рівненської філармонії (1981-1983рр.), студентський симфонічний оркестр Львівської консерваторії (1993-1997рр.), вів концертно-виконавську діяльність з симфонічними оркестрами Київської, Львівської та Дніпропетровської філармоній. Був головним дириґентом творчого звіту мистців Рівненської області (Київ, 1982р.).

О. Геринович є першим виконавцем ряду творів львівських та київських композиторів, має фондові записи на Київському радіо та Львівському телебаченні. Як педагог виховав багатьох дириґентів, які працюють на педагогічній та творчо-виконавській роботі в мистецьких закладах України та поза її межами.

О. Геринович має ряд вагомих публікацій – науково-методичних досліджень, інструментовок та власних музичних творів («Аспекти техніки диригування»,  «Структура диригентського виконавського аналізу»; творчі портрети П. Кармалюка, М. Крушельницької, Ю. Балуха, В. Василевича; монографія «Криниця життя»; симфонічна сюїта «Пам’яті Т. Шевченка», кантата «Пам’ятайте, живі”, вокальні цикли на вірші О. Олеся, О. Блока; обробки українських народних пісень для мішаного хору a cappella).

Леонід Леонідович ДРАЖНИЦЯ (нар. 1944р.) – доцент. Закінчивши  Львівське державне музичне училище в 1962р., вступає на оркестровий факультет Львівської державної консерваторії ім. М.В. Лисенка (відділ народних інструментів, клас баяна), де займається у Заслуженого діяча мистецтв України, професора  М.Д. Оберюхтіна. Паралельно опановує дириґентський фах в класі професора Вимера І.І. У 1963р. навчання в консерваторії переривається в зв’язку з його призовом на військову службу. З 1966р. Л.Л. Дражниця поновлюється в складі студентів консерваторії і закінчує її в 1970р. У 1970 – 74рр. працює викладачем Львівського музучилища та інспектором музичних шкіл Львівського облуправління культури. З 1974р. – старший викладач, з 1988р. – доцент кафедри народних інструментів. З 1974 по 1987р. був деканом оркестрового, історико-теоретичного та композиторського факультетів, з 1987 по 1992р. він – декан оркесторового факультету консерваторії. За ініціативою Л.Л. Дражниці в консерваторії в 1991р. було створено окрему кафедру оркестрового дириґування, на якій здобувають дириґентську освіту студенти-народники, духовики та композитори. У 1991 – 96рр. він працює першим завідувачем цієї новоствореної кафедри, керівництво якою згодом передає професору Гериновичу О.О.

В період з 1980 по 1987рр. Л.Л. Дражниця був керівником консерваторського оркестру народних інструментів. На республіканському огляді-конкурсі творчої майстерності ВНЗ культури та мистецтва у 1985р. оркестр під керівництвом Л.Л. Дражниці завоював ІІ місце та був нагороджений Почесною грамотою Міністра культури України. До творчої співпраці з оркестром Л.Л. Дражниця постійно залучав провідних українських виконавців (співаків та інструметалістів), зокрема – народного артиста СРСР П. Кармалюка, народних артистів України О. Врабеля,      Р. Вітошинського, С. Степана, Л. Шутко, Т. Дідик, Л. Посікіру, заслужених артистів України А. Дашак,  Я. Ковальчука та ін. Всього за час роботи Л.Л. Дражниці керівником оркестру народних інструментів було проведено понад 30 афішних концертів та творчих звітів.

За активної участі Дражниці Л.Л. у 1993р. на базі Львівського військового інституту була створена перша в Україні військово-дириґентська кафедра, яка готує військових диригентів для духових оркестрів Сухопутних військ, ВПС та інших військових формувань Збройних Сил України.

На протязі всього часу роботи у ВНЗ Л.Л. Дражниця веде класи дириґування, в окремі періоди – інструментування та перекладення, читання оркестрових партитур. Ряд років він вів також теоретичний курс «Методика викладання спеціальних дисциплін» для студентів відділу народних інструментів. Має біля 50 випускників по класу оркестрового дириґування.

В галузі наукової роботи доцентом Л. Дражницею підготовлено та опубліковано 6 навчальних посібників (Хрестоматія з дириґування оркестром народних інструментів – 2 випуски; Інструментознавство; Методика викладання спеціальних дисциплін; Аналітична робота дириґента над музичним твором; Українська оркестрова сюїта ХХ століття) та 6 репертуарних збірників. Л.Л. Дражниця також є автором багатьох опублікованих перекладень та інструментовок (для оркестру народних інструментів та окремих інструментів). В його доробку – чимало статей в газетах та журналах, опублікованих методичних розробок та рекомендацій, навчальних програм тощо.

Юліан Йосипович БАЛУХ (нар. 1940 р.) – доцент. В 1960р. закінчив Львівське музично-педагогічне училище; в 1960-1962рр. працював викладачем Коломийського педагогічного училища (Івано-Франківська обл.). З 1962 по 1968р. навчався на дириґентському факультеті Львівської державної консерваторії ім. М.В. Лисенка, де займався в класі оперно-симфонічного дириґування професора М.Ф. Колесси. Професійну дириґентську роботу Ю. Балух розпочав асистентом проф. М. Колесси – керівника симфонічного оркестру. В 1968-1974рр. за сумісництвом працює художнім керівником і диригентом Бібрського (Львівська обл.) народного симфонічного оркестру – лауреата багатьох обласних та республіканських фестивалів. В 1968-1976рр. він – викладач (з 1970р. – старший викладач) та дириґент-постановник оперного класу та оперної студії консерваторії. З 1976р. починає працювати на кафедрі народних інструментів,  очолюючи студентський оркестр українських народних інструментів. З 1991р. – доцент кафедри оркестрового дириґування. За роки роботи в оперній студії та оперному класі Ю. Балух здійснив ряд оперних постановок («Алєко»     С. Рахманінова, «Травіата» Дж. Верді, «Євгеній Онєгін» П. Чайковського, «Милана» Г. Майбороди). Під його орудою у Львові вперше прозвучали такі маловідомі в Україні твори, як «Історія солдата» І. Стравінського (1968р.), сцени з оп. «Довбуш» С. Людкевича (1969р.), третя дія оп. «Дідона і Еней» Г. Персела (1970р.).

Вагомим є внесок Ю. Балуха в справу розвитку студентського оркестру українських народних інструментів консерваторії. Під його керівництвом оркестр збагатився новими якостями звучання, значно розширився репертуар колективу, зріс виконавський рівень. Список випускників класів оперної підготовки та оркестрового дириґування доц. Ю. Балуха – це яскравий букет колоритних творчих особистостей, котрі тепер прикрашають діяльність багатьох оперних театрів, філармоній, творчих концертних колективів та мистецьких навчальних закладів.

За час роботи в ВНЗ Ю. Балух підготував ряд науково-методичних розробок та наукових досліджень, серед яких – «Диригентські схеми в різних підручниках» (порівняльна характеристика), «Основні педагогічні принципи професора М. Колесси» та «Творчі портрети випускників класу професора М. Колесси».

Ю. Балух веде активну громадсько-корисну діяльність, як член суспільно-культурного товариства «Надсяння» він організував хоровий колектив, який систематично виступає перед громадськістю Львова та українцями, що проживають у Польші.

Світлана Степанівна ХАЩЕВАТСЬКА (нар. 1953 р.) – доцент. Після закінчення в 1972 р. Уманського музичного училища навчалась спочатку в Рівненському інституті культури, а згодом – у Львівській державній консерваторії ім. М.В. Лисенка, яку закінчила в 1978 р. (клас баяна у доцента Ковальчука Я.М., клас дириґування – у доцента Плаксюка Н.Г.).

З 1978 р. працювала викладачем, з 1985 р. – старшим викладачем кафедри народних інструментів; з 1991 р. – ст. викладач, а з 2001 р. – доцент кафедри оркестрового дириґування. В 1978-1991 рр. завідувала відділом педагогічної практики та вела курс читання та аналізу партитур на кафедрі народних інструментів. З 1991 р. викладає інструментознавство, інструментування, читання та аналіз партитур та дириґування на кафедрі оркестрового дириґування.

Сфера наукових інтересів С. Хащеватської сконцентрована навколо тем, безпосередньо пов’язаних з педаґоґічною діяльністю. Вона є автором підручника «Інструментознавство», навчального посібника «Читання партитур», має опублікованими біля 40 методичних розробок з дириґування, інструментознавства, читання та аналізу партитур, педаґоґічної практики, а також розробленого нею курсу лекцій з інструментознавства для студентів відділу народних інструментів. В її доробку – низка перекладень оркестрових творів різних авторів з партитур на клавіри для 2-х фортепіано. В даний час працює над кандидатською дисертацією. Напрямком її наукового дослідження є розвиток народно-оркестрового виконавства в сучасній Україні.

За час роботи в ВНЗ підготувала чимало висококваліфікованих фахівців, які успішно працюють в різних музичних закладах України та за її межами. Нагороджена Почесною грамотою Міністерства культури і мистецтв України.

Іван Петрович ЧУПАШКО (нар. 1948р.) – доцент кафедри ОД. В 1976р. закінчив Львівську державну консерваторію ім. М.В. Лисенка по класу хорового дириґування. В 1976-1983рр. працював викладачем Дрогобицького педагогічного інституту ім. І. Франка. З 1983р. – старший викладач, з 1998р. – доцент ЛНМА ім. М.В. Лисенка, веде клас дириґування,  капелу бандуристів та курс хорознавства. За час педагогічної роботи в класі   І.П. Чупашка отримали фахову підготовку понад 50 студентів. В галузі науково-методичної діяльності підготував ряд навчальних посібників та методичних рекомендацій, а також монографій про життя і творчість видатних виконавців, зокрема, дириґентів – видатних представників львівської дириґентської школи.

Активну концертну діяльність як дириґент І.П. Чупашко розпочав у 1973р., відновивши роботу народного ансамблю пісні і танцю «Веселка», а в 1975р. – народного хору «Обрій». Пізніше працював з рядом інших хорових колективів, які неодноразово ставали лауреатами всесоюзних та міжнародних конкурсів та фестивалів, за що І.П. Чупашко був нагороджений грамотою Президії Верховної Ради України (1983р.). З 1990р. він плідно працює з новоствореним музично-драматичним театром-студією «Карпатські зорі», програми якого були направлені на національне мистецько-духовне відродження України. Відбулось понад 200 концертів цього колективу, з яких 80 в країнах Європи. У 2008р. «Карпатські зорі» стали мистецькою основою центру національного духовного мистецтва «Львів», що діє у храмі «Пресвятої Богородиці – покровительки України» м. Львова.

Олег Іванович ЦИГИЛИК (нар. 1939р.) – доцент, заслужений діяч мистецтв України (1990), музично-громадський діяч. Закінчив Львівську державну консерваторію ім. М.В. Лисенка (1967р.) як співак та дириґент. З 1967р. – викладач, керівник хору, завідувач диригентсько-хорового відділу Дрогобицького музичного училища, викладач музично-педагогічного факультету Дрогобицького педагогічного інституту ім. І. Франка, керівник  хорової капели «Легенда» при міському БК.

З 1977р.  працює з рядом хорових колективів м. Львова: студентським хором консерваторії (1977-1979), народною хоровою капелою Політех-нічного інституту (1978-1980), народною чоловічою капелою «Сурма» ПК профтехосвіти (1978-1986), академічним хором «Каменяр» Львівського державного університету ім. І. Франка (1980-1983). В 1986-1988рр. – художній керівник та головний дириґент заслуженої хорової капели «Трембіта» Львівської обласної філармонії.

З 1988р. – викладач та керівник академічного хору викладачів Львівського музично-педагогічгого училища ім. Ф. Колесси та організованого ним чоловічого хору «Гомін» при обласному відділенні Музичного товариства України. З 1990р. – старший викладач, з 1993р. – доцент кафедри  хорового дириґування Львівської консерваторії.   У 2000-2003рр. очолює хорові колективи Львівської духовної семінарії та капели «Боян» Львівського ПК працівників зв’язку. З 2001р. – доцент кафедр оркестрового дириґування та академічного співу. Успішно поєднує педагогічну роботу з керівництвом Львівським муніципальним хором «Гомін», реорганізованого в 2003р. у професійний колектив.

О. Цигилик постійно популяризує вітчизняну співочу культуру в різних регіонах України та за її межами. З окремими хорами він здійснив декілька закордонних турне, був учасником та став лауреатом багатьох національних та міжнародних фестивалів і конкурсів хорової музики.

Протягом 1990-2005рр. О. Цигилик очолював обласне відділення хорового товариства ім. М. Леонтовича, в 2002-2004рр. був державним стипендіатом, членом журі багатьох конкурсів хорової та вокальної музики, головним дириґентом ряду зведених хорів під час різних урочистостей.

Богдан Йосифович ГУРАН (нар. 1948р.) – доцент, заслужений артист України. Після закінчення Дрогобицького музичного училища в 1967р. вступив до Львівської державної консерваторії ім. М.В. Лисенка (клас баяна професора Оберюхтіна М.Д.). Закінчивши консерваторію в 1972р., рік працював концертмейстером Львівської обласної філармонії. З 1973р. перебував на військовій строковій службі в Ансамблі пісні і танцю ПрикВО, де по її завершенню залишився працювати солістом оркестру, дириґентом та музичним керівником. В 1985р. перейшов на роботу до Львівського музично-педагогічного училища ім.. Ф. Колесси на посаду викладача по класу баяна-акордеона.

З 1990р. по 1999р. – засновник, художній керівник та дириґент Галицького духового оркестру (м. Львів). У цей період здійснив разом з колективом концертні поїздки по багатьох містах України та за її межі (Польша, Франція, Німеччина). В ці роки Гураном Б.Й. здійснено вагомий внесок у створення репертуару для духового оркестру, він є авторитетним аранжувальником народних мелодій, творів класичного та естрадного жанрів.

З 1994р. Б. Гуран працює у ЛНМА ім. М.В. Лисенка на посаді старшого викладача, пізніше доцента кафедри оркестрового дириґування та кафедри народних інструментів. Є багаторічним керівником студентського духового оркестру. За час роботи у ВНЗ доц. Гураном Б.Й. перекладено та інструментовано для духового оркестру біля 40 творів вітчизняної та зарубіжної класики, сучасних авторів. Під його керівництвом оркестр за цей час дав понад 20 концертів та творчих звітів на престижних сценах міста, неодноразово брав участь у різноманітних фестивалях та оглядах-конкурсах.

Володимир Остапович КОНОНЧУК (нар. 1962р.) – старший викладач. Вищу освіту здобув на Військово-дириґентському факультеті при Московській консерваторії ім. П.Чайковського. Працював ряд років дириґентом – керівником військових духових оркестрів, викладачем військово-дириґентської кафедри Львівського військового інституту ім. гетьмана П. Сагайдачного. Після закінчення кадрової військової служби в 2005р. працював дириґентом Показового естрадного оркестру МНС України (м. Київ). З вересня 2006р. В.О. Конончук працює старшим викладачем кафедри ОД ЛНМА ім. М.В. Лисенка, викладає інстру-ментування, веде  курс «теоретичні основи дириґування та методика роботи з оркестром». У 2007р. захистив дисертацію і отримав вчений ступінь кандидата музикознавства – доктора філософії. Є організатором та керівником наймолодшого колективу академії – студентського біґ-бенду (2008р.).

Олег Генадійович МІГУНОВ (нар. 1946р.) – старший викладач. Закінчив Львівську державну консерваторію ім. М.В. Лисенка (диригентський факультет) в 1971р. і зразу ж почав працювати на посаді зав. відділом студентської виконавської практики. Організовував концертно-виконавську роботу колективу ВНЗ на підшефних підприємствах, у військових частинах та сільських клубах Львівської області. Був членом обласної комісії з культурного шефства при Львівському обкомі профспілок. 20 років був відповідальним за організацію студентських літніх гастрольних бригад консерваторії, які за наказом міністра культури України обслуговували віддалені сільські райони України. У 1979-81рр. працював завучем консерваторії. Одночасно з цим поєднував основну роботу з працею викладача-погодинника: в 1972-75рр. на кафедрі духових та ударних інструментів;  в 1975-1991рр. на кафедрі народних інструментів;  з 1991р. на кафедрі оркестрового дириґування, на якій в 1992р. він переходить на основну роботу.

За цей час біля 40 випускників класу Мігунова О.Г. закінчили спеціальний курс та одержали профіль дириґента духового оркестру       (оркестру народних інструментів). 19 його вихованців працюють керів-никами творчих колективів, 2 випускники (Карпяк А.Я. та Мочурад Б.І.) захистили кандидатські дисертації і працюють доцентами ЛНМА.

Роман Павлович ФИЛИПЧУК (нар. 1947р.) – старший викладач. Закінчивши в 1967р. Львівське державне музично-педаґоґічне училище ім. Ф. Колесси, в тому ж році поступив на навчання до Львівської державної консерваторії ім. М.В. Лисенка на дириґентський факультет (оперно-симфонічне відділення, клас професора М.Ф. Колесси). Перед закінченням консерваторії взяв участь у конкурсі на вакантну посаду другого дириґента симфонічного оркестру Львівської філармонії, яку й зайняв в травні 1973р., як переможець конкурсу. На цій посаді пропрацював до 2005р. У 2005-2006рр. він – головний дириґент та художній керівник симфонічного оркестру. За понад 30 років роботи в філармонії про- дириґував біля 3000 концертів, виконав усі симфонії Л. Бетовена,        П. Чайковського, С. Рахманінова, О. Бородіна, Й. Брамса, Р. Шумана,       В. Каліннікова, М. Колесси та ін. Провів десятки авторських концертів композиторів ХХ ст., зокрема, Є. Станковича, М. Колесси, В. Кирейка,     В. Камінського, О. Козаренка, А. Шнітке, А. Ешпая, Ф. Амірова, Я. Ціккера, Л. Железни, Р. Щедріна. Неодноразово здійснював поїздки з гастрольними концертами по містах України, Росії, Польщі, Німеччини, Франції. Серед солістів, які брали участь в концертах під батутою  Р. Филипчука виступали, зокрема, такі відомі виконавці як Р. Керер, Н. Штаркман,         Т. Ніколаєва, В. Горностаєва, О. Криса, О. Слободяник, Ю. Мазурок,       В. Єресько, Д. Шафран, Ю. Кот, Ю. Башмет. В 1997-2005рр. провів 20 моноґрафічних лекцій-концертів, яким передувало його вступне слово. За час роботи в філармонії  Р. Филипчук записав з оркестром біля 40 творів  різних композиторів на радіо, телебаченні, а також на СD.

В музичній академії (раніше – консерваторії) Р. Филипчук працює за сумісництвом з 1984р.  У 1984-87рр. був асистентом в оркестовому класі в професора М.Ф. Колесси. З 1994р. починає працювати старшим викладачем кафедри оркестрового дириґування, де поряд з основним фахом ряд років веде лекції з курсу теоретичних основ дириґування та методики репетиційної роботи. Його спеціальний клас закінчило біля 20 випускників.

Володимир Анатолійович ГАРБАРУК (нар. 1961р.) – старший викладач. У 1981р. закінчив Рівненське музичне училище, до Львівської державної консерваторії ім. М.В. Лисенка поступив у 1983р., де спочатку навчався на відділі народних інструментів  (клас баяна професора Онуфрієнка А.В.). У 1986р. він був переведений на ІІ курс оперно-симфонічного відділення, де відтоді займається в класі професора І.С. Юзюка. Консерваторію закінчив у 1990р. Під час навчання створив камерний оркестр при СНТТ (1986р.). З 1989р. працює диригентом Львівського національного театру опери та балету ім. С. Крушельницької. За час роботи в театрі В.А. Гарбарук здійснив постановки таких вистав, як «Летюча миша» Й. Штрауса, «Коппелія» Л. Деліба та «Золотий пінгвін»  А. Сіренко. На українському телебаченні здійснив запис опери        М.В. Лисенка «Різдвяна ніч». Дириґував прем’єрою дитячої опери «Золотий пінгвін» А. Сіренко на сцені «Лінбері Студіо» театру Ковент-Гарден (Лондон) в рамках Днів культури України у Великобританії. Дириґував також оперними та балетними виставами в ряді театрів  країн Європи (Великобританія, Іспанія, Швейцарія, Польша та ін.). Як дириґент, брав участь у ряді міжнародних фестивалів оперного мистецтва.

З 1993р. В.А. Гарбарук працює за сумісництвом на викладацькій роботі в музичній академії на кафедрі оркестрового дириґування (спочатку – викладач, з 1994р. – старший викладач), веде класи дириґування та читання партитур. Є автором перекладень ряду оркестрових партитур для двох фортепіано та декількох опублікованих статей. Має ряд випускників, які працюють в музичних ВНЗ та музучилищах України.

Богдан Іванович МОЧУРАД (нар. 1968р.) – доцент. Після закінчення Львівської ССМШ-інтернат ім. С. Крушельницької в 1986р. та Вищого державного музичного інституту ім. М.В. Лисенка в 1993р. (оркестровий факультет, клас труби доцента Швеця В.О.) 3 роки працював викладачем Оброшинської ДМШ (Львівська обл.). У 1996-1997рр. працює старшим викладачем кафедри ОД ЛНМА ім. М.В. Лисенка, з 1997р. він – артист оркестру Львівського театру опери і балету ім. С. Крушельницької. У 2001р. Б. Мочурад призначається головним дириґентом Національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької. За сумісництвом продовжує працю в ЛНМА ім. М.В. Лисенка на посаді старшого викладача, а з 2006р. – доцента кафедри ОД. Викладає дириґування та читання партитур, має ряд випускників. В 2005р. захистив дисертацію і став кандидатом мистецтвознавства, в 2007р. отримав наукове звання доцента.

Б. Мочурад є автором опублікованих 12 наукових праць (статей в журналах). Як диригент-постановник здійснив постановку 9 вистав та музичне оформлення 5 вистав в театрі ім. М. Заньковецької. З оркестром театру підготував 11 концертних програм та записав 3 компакт-диски.

Олександр Валентинович ЛИЧЕНКО (нар. 1957р.) – старший викладач. Музичне училище закінчував у 1977р. в м. Фрунзе (тепер Бішкек) – столиці сучасної Киргизії. Навчався у Львівській державній консерваторії ім. М.В. Лисенка з 1977 по 1982р. на оркестровому факультеті по класу баяна в професора Оберюхтіна М.Д. В 1982-1995рр. проходив дійсну службу, а пізніше працював керівником оркестру та дириґентом Ансамблю пісні і танцю ПрикВО, з яким неодноразово виступав на престижних сценах України, СНД та Європи (Швейцарія, Франція, Іспанія, Німеччина). Як дириґент і аранжувальник ансамблю був відзначений почесним званням «Заслужений артист України». Ряд підготованих О.В. Личенком програм були записані на грамплатівки фірмою «Мелодія».

З 1995р. працює викладачем Львівського музичного училища. В ЛНМА ім. М.В. Лисенка на посаді старшого викладача почав працювати в 2005р. Тут О.В. Личенко веде оркестровий клас (спочатку оркестр українських народних інструментів, згодом – оркестр  баяністів), а також інструментування.

Ярослав Миколайович ГОРБАЛЬ (нар. 1954р.) – доцент. З 1971 по 1975рр. навчався в Дрогобицькому музичному училищі. В 1976р. поступив на Факультет військових дириґентів при Московській консерваторії ім.   П. Чайковського. Після закінчення навчання працював на посадах начальника оркестру-військового дириґента у військових частинах декількох військових округів. В 1993-2005рр. – начальник військово-дириґентської кафедри Львівського військового інституту сухопутних військ при НУ «Львівська політехніка». В 1998р. був відзначений почесним званням «Заслужений діяч мистецтв України». Я.М. Горбаль – лауреат ряду конкурсів та фестивалів. У ЛНМА ім. М.В. Лисенка працює за сумісництвом з 2006р., веде класи дириґування та читання партитур.

В галузі навчально-методичної та творчої діяльності в  доробку   Я.М. Горбаля є більше 10 інструментованих для духового оркестру музичних творів, ряд клавірів для фортепіано в 4 руки, а також декілька власних музичних композицій на військову тематику. Я.М. Горбаль є також  автором декількох навчальних посібників та методичних розробок.

Тарас Миколайович ЛАЗУРКЕВИЧ (нар. 1971р.) – Заслужений артист України, старший викладач. У 1989р. закінчв Львівське державне музичне училище  ім. С. Людкевича, а у 1994р. – Вищий державний музичний інститут ім. М.В. Лисенка (тепер – ЛНМА ім. М.В. Лисенка) по класу бандури професора Герасименка В.Я. Ще будучи студентом, з 1993р. розпочинає працювати викладачем ЛССМШ-інтернат ім. С. Крушельницької. Т. Лазуркевич є лауреатом Першого міжнародного конкурсу бандуристів ім. Г. Хоткевича (Київ, 1993) та Українського музичного фестивалю ім. М. Лисенка (Торонто, Канада, 1993). Постійно займається концертно-виконавською діяльністю в Україні, Росії, Польщі, Австрії, Німеччині, Франції, Бельгії, Канаді та США. Має фондові записи на радіо та телебаченні, а також видані аудіокомпактдиски. З 2003р. працює за сумісництвом старшим викладачем кафедри ОД ЛНМА ім. М.В. Лисенка, де веде капелу бандуристів.

Михайло Васильович РУДНИЦЬКИЙ (нар. 1950р.) – викладач (читання оркестрових партитур). Закінчив Львівську державну консерваторію  ім. М.В. Лисенка (по класу баяна у доцента Ковальчука Я.М. та по класу оркестрового дириґування у доцента Балуха Ю.Й.). З 1974р. і по цей час – директор Новороздольської школи мистецтв (Львівська обл.). У 1975р. створив у школі дитячий симфонічний оркестр, який неодноразово ставав лауреатом Всеукраїнських та обласних конкурсів серед мистецьких навчальних закладів. Оркестр є також лауреатом двох Всеукраїнських фестивалів дитячого театрального мистецтва. В 1988р. Указом президії Верховної Ради України йому було присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України». На кафедрі оркестрового дириґування музичної академії працює за сумісництвом з 2004р.

Вагомий внесок у становлення кафедри оркестрового дириґування здійснив багаторічний педаґоґ музичної академії доцент Никодим Григорович ПЛАКСЮК (1928 – 2007), який розпочав свою викладацьку діяльність у Львівській консерваторії ще  в 1957р. зразу ж після її закінчення. Спочатку викладацька робота Н.Г. Плаксюка проходила на кафедрі оперної підготовки, пізніше він перейшов на кафедру народних інструментів, де певний час очолював студентський оркестр народних інструментів. В 1962-1965рр. Н.Г. Плаксюк працює деканом дириґентського, вокального та музично-педагогічного факультетів. У 1982р. йому присвоюють вчене звання доцента. Вмілий і досвідчений викладач, він виховав багато десятків висококваліфікованих дириґентів, чимало з яких мають тепер почесні та вчені звання, наукові ступені, очолюють різні професійні виконавські колективи в Україні та за її межами. Постійною сферою творчих та наукових інтересів Н.Г. Плаксюка було створення інструментовок, обробок та перекладень для оркестру народних інструментів, клавірів оркестрових творів та їхнього видання в збірниках, хрестоматіях, навчальних посібниках, а також написання власних ориґінальних композицій, які багато років постійно були в числі діючого репертуару студентського оркестру народних інструментів музичної академії. Окремі з його творів також виконувались Національним оркестром українських народних інструментів (м. Київ).

В перші роки існування кафедри на ній також працювали: доцент Червоний Анатолій Омелянович (з 1992р. до 1999р.), старші викладачі Ваф’я Олександр Дмитрович (до 1995р.) таСвердлик Петро Степанович (до 1994р.), які вели основні спеціальні дисципліни кафедри (дириґування, інструментознавство, інструментування, читання партитур і ін.), а також викладач-погодинник Носов Георгій Володимирович (у 1992 – 1993рр.), який був першим керівником студентського духового оркестру.

 

Концертмейстери

Крім викладацького складу на кафедрі працюють 10 кваліфікованих концертмейстерів, зокрема, В. Туз, Г. Лопушанська, О. Николин, Л. Грекова, Т. Гриськова, Л. Лещук, О. Грабовська, Ю. Маківничук, Г. Мацько та     М. Зайдель.