Історія Академії

Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка – найстаріший в Україні музичний заклад вищої освіти і один з найдавніших в Європі.

В 1796 році Юзеф Ельснер, майбутній вчитель Ф. Шопена, організував у Львові «Музичну академію», яка згуртувала кращі виконавські сили для концертної діяльності. Cпеціальний музичний заклад під назвою «Інститут співу при товаристві Св. Цецилії»̈, як прообраз сучасної академії, почав діяти у Львові ще в 1826 р., і заснував його син геніального австрійського класика Вольфганга Амадея Моцарта – Франц-Ксавер, який був центральною постаттю галицького музичного життя впродовж тридцяти років. На цій основі згодом виникло Галицьке музичне товариство (Galizischer Musik-Verein). При товаристві в 1839 р. організовано «Інститут музики» Галицького музичного товариства, яким керував австрійський музикант Йоганес Рукґабер.

З 1844 року “Інститут музики” став повноцінно функціонувати як багатопрофільний музичний навчальний заклад, про що свідчить офіційний державний  реєстр “Schymatismus” за 1844 р., розділ “Заклади освіти і викладання (Unterrichts- und Bildungs – Anstalten)”.

Революційні події «Весни народів» 1848-1849 рр. призупинили діяльність Інституту Музики і лише в 1853 р. при відновленому Галицькому музичному товаристві вдруге відродилась діяльність цього музичного навчального закладу вже як Консерваторії. Першим директором консерваторії у Львові знову став вже згаданий Йоганнес Рукгабер, другим – учень славетного Шопена відомий піаніст і композитор Кароль Мікулі.

Від 1903 року у Львові розгорнув свою діяльність Вищий музичний інститут імені М. Лисенка, засновником та першим директором якого був політик, громадський діяч та композитор Анатоль Вахнянин. У міжвоєнному двадцятиріччі у Львові виникла ще одна консерваторія – ім. К. Шимановського. Крім консерваторій, у Львівському університеті від 1911 року функціонував Інститут музикологіı̈, який очолив Адольф Хибінський. В 1939 році на основі об’єднання цих навчальних закладів створено Львівську державну консерваторію, якій в 1944 році присвоєно ім’я Миколи Лисенка. В 1992 році консерваторію перейменовано у Вищий музичний інститут ім. М. Лисенка, у 2000 році – у Львівську державну музичну академію імені М. В. Лисенка, яка в 2007 році Указом Президента України від 13 вересня 2007 р. № 863 отримала Національний статус.

Нині Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка є провідним державним музичним закладом вищої освіти України, унікальним надбанням національної культури, який за результатами своєї діяльності здобув загальнодержавне та міжнародне визнання.