Кафедра камерного ансамблю та квартету

Камерно-ансамблеве музикування в Західній Україні має свою давню історію. У великій мірі до його розвитку, як і в багатьох сферах галицького музичного життя, спричинилося духовенство. Саме в церковних храмах Львова, де панували традиції європейської музики і співу, почали організовуватися перші інструментальні ансамблі – італійські капели, музиканти яких брали участь у церковних службах, урочистих церемоніях, державних святах.

Світська музика культивувалася в палацах львівської аристократії, в салонах заможних міщан. Представники цих суспільних верств Галичини досить добре володіли музичними інструментами і часто збиралися для спільного музикування, що було складовою частиною європейського побуту. Здебільшого виконувалася камерна музика для струнних, духових або вокальних ансамблів. З поширенням фортепіано в першій половині XIX століття можливості камерного музикування розширилися – в концерти стали включатися ансамблеві твори з фортепіано.

Значно пожвавилось музичне життя Львова після створення цісарсько-королівського привілейованого театру (1776 р.). Для роботи в театрі були запрошені відомі європейські музиканти. Серед них Ю. Ельснер (майбутній вчитель Ф. Шопена, ректор Варшавської академії), С. Сервачиньський (перший вчитель Й. Йоахіма та Г. Венявського), К. Ліпіньський (видатний польський скрипаль, друг і суперник Н. Паганіні).

Діяльність цих музикантів відіграла велику роль в естетичному вихованні львівської публіки. Заснована в 1796 році Ю. Ельснером „Музична академія” (товариство музикантів – артистів оркестру театру та аматорів) влаштовувала відкриті публічні концерти – симфонічні та камерні. Велику просвітницьку музичну діяльність проводив К. Ліпіньський. В 1812-1813 рр. він організовує в літні місяці ансамблеві вечори на відкритих майданчиках Львова, де особисто бере участь у невеликих оркестрах чи в струнному квартеті. А в 1824 р. починає цикл абонементних концертів квартетної музики, які проводилися два рази на тиждень. Завдячуючи видатному польському музикантові львівська публіка познайомилася із найбільш професійним жанром камерно-інструментального музикування на той час – класичним струнним квартетом. К. Ліпіньський був тою рушійною силою, що пробудила львівських професійних музикантів та аматорів до інтенсивної камерної діяльності.

Прообразом майбутньої концертної організації – Галицького Музичного Товариства (ГМТ) – стали Музична академія та товариство св. Цецилії, засновані у 1826 році Ф.-К. Моцартом, сином видатного композитора. Ці організації заохочували велику кількість професіоналів та аматорів до спільного музикування в оркестрах та ансамблях.

Франц-Ксавер Моцарт часто виступав у Львові як піаніст, брав участь у щотижневих камерних концертах, які проводила в своєму палаці його талановита учениця Ю. Бароні-Кавалькабо.

Камерно-ансамблева музика займала значне місце і в концертах (серед яких чимало добродійних) “Галицького товариства приятелів музики”, заснованого в 1838 році  під керівництвом Й. Рукгабера.

Та найбільшого розвою камерно-ансамблеве виконавство і популяризація камерної музики досягають у діяльності К. Мікулі – директора ГМТ та консерваторії з 1858 р. по 1888 р.

Завдячуючи організаторському таланту К. Мікулі в консерваторії зосереджуються найкращі педагогічно-виконавські сили. Палкий шанувальник ансамблевого музикування, маестро організовує регулярні публічні камерні концерти. Разом із славним піаністом активно виступають викладачі консерваторії З. Брукман та Е. Плейнерт (скрипка), Й. Вольман (віолончель), Й. Черни (контрабас), К. Гайдріх (флейта, фагот). До участі в концертах часто залучалися кращі студенти.

К. Мікулі заклав славну традицію організації відкритих інструментально-ансамблевих концертів силами педагогів та студентів.

Продовжуючи популяризацію камерного музикування в культурному просторі Галичини, цю традицію підтримують педагоги консерваторії ГМТ при наступних директорах – Р. Шварці, М. Солтисі, А. Солтисі. Навчальний заклад не мав окремого відділу ансамблю, але вправи з камерного музикування передбачалися навчальними планами. Ними керували провідні спеціалісти, зокрема професор віолончелі Алоїзі Слядек.

З відкриттям в 1903 році у Львові Вищого музичного інституту імені М.В. Лисенка починається становлення та розквіт українського професійного музичного виконавства (зокрема ансамблевого). В 1911-1912 роках дирекція інституту ввела в навчальні плани курси “вправ у збірній музиці для всіх учеників” (очевидно, основ ансамблевої гри). Як директор навчального закладу С. Людкевич у 1912 році започатковує нову форму концертно-виконавської діяльності педагогів та учнів – вечори класичної камерної музики. З концертами камерно-інструментальної музики почали виступати Є. Щедрович-Ганкевич, Р. Придаткевич та його учень Є. Перфецький (скрипка), Б. Бережницький, А. Вольфсталь (віолончель), піаністи В. Барвінський, Т. Шухевич, струнний квартет О. Шлапаківни.

Наприкінці 20-х років на музичну сцену залів Європи виступила плеяда молодих, талановитих, непересічних українських мистців, які після навчання у Вищому музичному інституті, завершили свою професійну освіту в престижних музичних академіях Відня, Праги, Берліна. Вони повернулися в Галичину і розгорнули широку виконавську діяльність.Це піаністи Г. Левицька, Р. Савицький, В. Божейко, А. Рудницький, скрипалі О. Москвичів, Р. Криштальський, Ю. Крих, С. Левицька, віолончеліст П. Пшеничка. Поряд із сольним концертуванням ці музиканти виявили себе і в новому творчому амплуа – ансамблевому музикуванні. Преса засвідчувала високий рівень виконавської майстерності інструментальних ансамблів та відзначила необхідність нового українського камерно-ансамблевого репертуару. Львівські композитори Н. Нижанківський, М. Колесса, Й. Кофлєр, Р. Сімович, Б. Кудрик, З. Лисько, В. Витвицький, С. Туркевич-Лукіянович створюють цілу низку камерно-інструментальних творів, які сьогодні складають золотий фонд музичної літератури України та Польщі.

Концертне життя молодих викладачів Вищого музичного інституту ім. М.В. Лисенка проходило надзвичайно активно.

Вже з 1926 року в пресі все частіше з’являються схвальні відгуки на концерти та виступи скрипаля О. Москвичіва та піаністки В. Божейко.

Перший виступ тріо сестер Левицьких у складі: Галя Левицька-Крушельницька (фортепіано), Стефа Левицька (скрипка), Марія Левицька-Юзвяк (віолончель) в 1931 році відразу привернув увагу слухачів та музичної критики. Тріо часто виступає у передачах Львівського радіо, концертує у Львові, Дрогобичі, Сколе, Золочеві. В повоєнні роки Галя Левицька, професор Львівської консерваторії імені М.В. Лисенка, часто виступала з концертами у складі фортепіанного тріо із скрипалем І. Гохфельдом та віолончелістом П. Пшеничкою або в дуеті з В. Стеценком (скрипка).

Виконавська діяльність педагогів Вищого музичного інституту Р. Криштальського та П. Пшенички була спрямована на камерно-інструментальне музикування. Вони виступали у тріо, квартетах, секстетах з різними партнерами.

Та найбільшою окрасою концертного життя Львова та інших галицьких міст стало організоване за ініціативою Р. Криштальського фортепіанне тріо – Р. Савицький (фортепіано), Р. Криштальський (скрипка), П. Пшеничка (віолончель). Найповніше в концертних програмах цього ансамблю була представлена камерно-інструментальна музика галицьких композиторів.

Після війни, в 1947 році у Львівській консерваторії ім. М. Лисенка організовується діючий викладацький струнний квартет у складі: І. Гохфельд (І скрипка), В. Стеценко (ІІ скрипка), Н. Пархоменко (альт), П. Пшеничка (віолончель), який активно виступає перед студентською молоддю, музичною громадськістю Львова. Ці ж педагоги ведуть камерні предмети: камерний ансамбль – в.о. доцента І. Гохфельд та В. Стеценко, доцент П. Пшеничка, струнний квартет – доценти П. Пшеничка та П. Макаренко.

На початку 1948 року силами студентів Львівської консерваторії вже проходять перші камерні концерти, в яких беруть участь Л. Коссак, В. Корнієнко, Є. Рогозінська, З. Баранова, М. Пшеничка (класи педагогів П. Пшенички, В. Стеценка, І. Гохфельда). В ансамблях брали участь студенти-флейтисти Дмитро Біда та Зоя Калужняцька. У цьому ж році камерний ансамбль та струнний квартет як профілюючі дисципліни виносяться на державний іспит.

Розвиток довголітніх традицій камерно-інструментального музикування в Галичині, становлення українського професійного ансамблевого виконавства, зростаюча потреба у спеціалістах та важливість фахової підготовки молоді для майбутньої практичної роботи зумовили створення в 1951 році у Львівській державній консерваторії імені М.В. Лисенка кафедри камерного ансамблю та концертмейстерства. Цей підрозділ входив до складу фортепіанного факультету. Певний період до кафедри належали такі дисципліни, як камерний спів та камерний ансамбль для духових інструментів.

Очолив кафедру палкий популяризатор камерної музики, відомий музикознавець та органіст, випускник Ленінградської (Санкт-Петербурзької) консерваторії по класу історії музики – у Р. Грубера, по класу органа – у І. Браудо, заслужений діяч мистецтв України, професор Арсеній Миколайович Котляревський (1910-1996 р.). Він багато концертував як органіст у Львові та по колишньому Союзу. В консерваторії А.М. Котляревський викладав курс історії музики, проводив заняття з камерно-інструментального ансамблю, а також з камерного співу для студентів-вокалістів, організовував студентські концерти камерної музики. Він – автор цікавих наукових досліджень творчості Й.С. Баха, Г.Ф. Генделя. Серед його учнів – музикознавець С. Павлишин, органістка В.В. Бакєєва.

Організація кафедри поставила камерно-ансамблеву освіту на високий фаховий рівень, чому сприяла і комплектація її колективу відомими високопрофесійними музикантами – В.П. Задерацький, Д.Ф. Колесса-Залеська, В.М. Бакєєва, М.С. Брандорф.

В 1955 році завідуючою кафедри стала доцент Віра Миколаївна Бакєєва-Котляревська (1906-1997) – випускниця Леніградської консерваторії по класу органу в А. Котляревського, продовжувач традицій свого вчителя. З її ініціативи у Львові – не тільки в консерваторії, але й в інших залах міста – були проведені цикли бахівських концертів для одного, двох, трьох і чотирьох клавірів та струнного ансамблю (1959), Сонат для скрипки та фортепіано Людвіга ван Бетовена (1960), цикл його ж фортепіанних тріо (1958), концерти угорської, польської, болгарської музики у виконанні студентів консерваторії. Сама В. Бакєєва інтенсивно займалася концертною діяльністю.

Виділився дует прекрасних музикантів – О. Деркач (доцент кафедри скрипки) та І. Поляк (доцент кафедри камерного ансамблю), який активно включився в мистецьке життя Львова. В їхньому творчому доробку – велика кількість ансамблевих і сольних концертів, виступи на пленумах Спілки композиторів України, у Києві та Москві.

Концертують в ансамблях М. Брандорф, Ф. Гольдштейн, Т. Лагола-Баб’як.

У 1961 році на чолі кафедри камерного ансамблю та концертмейстерства стала Дарія Філаретівна Колесса-Залеська (1906-1999 рр.).

Прекрасна музична освіта, яку вона отримала у таких відомих музикантів як В. Барвінський та Л. Мюнцер, навчання в музичній академії у Відні та праця асистентом Л. Мюнцера в консерваторії Польського музичного товариства дозволили їй стати висококваліфікованим музикантом-педагогом.

30-ті роки минулого століття – час активної виконавської діяльності Д. Колесси-Залеської. В її репертуарі були концерт G-dur та сонатіна М. Равеля, твори Ф. Ліста, Й. Маркса, М. Колесси. Про її виступи збереглися рецензії З. Лісси, А. Рудницького, М. Нижанківської. Вона є упорядником рукописного фонду архіву Ф. Колесси у Львові, автором публікацій “Письма Бела Бартока Филарету Колессе”, “Невідомі листи до Івана Колесси” та “Спогади про Вчителя” (про видатного піаніста Л. Мюнцера). Серед творчих робіт – збірка з 25 дитячих п’єс (обробок українських народних пісень) для фортепіано (5 з них опубліковані).

Серед її учнів – професор кафедри камерного ансамблю та квартету Р. Залеська.

В ці роки на кафедру приходять нові педагоги – В. Третяк, Б. Бонковський, Л. Цьокан-Савицька, Р. Залеська, Л. Оніщенко, Г. Стернюк-Ониськів, О. Панасюк-Бонковська, З. Максименко, Я. Матюха, О. Семенова. Створюються нові творчі колективи викладачів. Понад 15 років концертувало фортепіанне тріо у складі  Л. Крих (фортепіано), Л. Цьокан-Савицька (скрипка) та Р. Залеська (віолончель). Виступають з ансамблевими програмами Г. Стернюк-Ониськів з Б. Бонковським та В. Третяком, О. Семенова з Г. Алмаші; активну участь у концертному житті консерваторії бере Л. Оніщенко.

В 1972 році, як самостійний підрозділ, відокремився клас концертмейстерства. Відділ струнного квартету тривалий час відносився до оркестрової кафедри і вели цю дисципліну викладачі з фаху. Розуміючи важливість квартетного музикування для професійного розвитку майбутніх оркестрантів, тодішній ректор Львівської консерваторії професор З. Дашак вимагав підвищення рівня квартетного виконавства, налагодження організованого навчального процесу, розширення репертуару. З цією метою відділ струнного квартету було приєднано до кафедри камерного ансамблю.

Професор З. Дашак, прекрасний ансамбліст, маючи великий досвід камерного музикування з відомими українськими музикантами в Київській консерваторії, де він навчався в аспірантурі та працював, у 1965 році організував у Львівській консерваторії ім. М.В. Лисенка струнний квартет викладачів консерваторії, який згодом дістав назву “Львівський струнний квартет”. Цей колектив існував понад 30 років. В його перший склад входили О. Деркач, Б. Каськів, З. Дашак, Х. Колесса. Через 10 років місце І скрипки в колективі займає учениця О. Деркач Л. Шутко. Наступний склад квартету – Б. Каськів, Т. Шуп’яна, З. Дашак, Х. Колесса. В ансамблі часто виступали провідні викладачі консерваторії Т. Сиротюк, Ю. Ланюк, Я. Мигаль, Ю. Женчур, Я. Горбачевська. Квартет успішно концертував у Львові, гастролював майже в кожній області України, в багатьох регіонах колишнього Союзу та за кордоном, брав участь у фестивалях “Віртуози”, “Київська золота осінь”, “Вересневі струни” (Івано-Франківськ), камерної музики в Ланьцуті (Польща). Репертуар колективу був широким і включав чимало творів українських композиторів. “Львівський струнний квартет” часто виконував великі твори з фортепіано, духовими інструментами. В концертах брали участь народний артист України О. Криштальський, З. Левицька, Ж. Пархомовська (фортепіано), В. Цайтц (гобой), Ю. Смірнов (флейта), Ю. Кровицький (кларнет), О. Щеглов, О. Лучанко (контрабас), Л. Оленич (альт), З. Залицяйло (віолончель).

В 1973 році на чолі кафедри стала відома у Львові та за його межами скрипалька і педагог, дипломант Першого республіканського конкурсу виконавців ім. М.В. Лисенка Олександра Пилипівна Деркач (1924-2004). Вона – представник тих українських мистців, які здобули високий професіоналізм у роки наполегливого навчання у Вищому музичному інституті ім. М.В. Лисенка, рано вийшли на естраду з творами світової та української класики, отримали захоплені відгуки публіки та музичної критики. О. Деркач починала навчалася по класу скрипки у О. Москвичіва, закінчила вже Львівську консерваторію у професора Д. Лекгера.

Відома скрипалька стала першим виконавцем багатьох творів львівських композиторів. Як учасниця ансамблю з І. Поляк (фортепіано) концертувала із камерними програмами не тільки у Львові, але й у Києві, Москві, Польщі. Понад 10 років О. Деркач була І скрипкою у “Львівському струнному квартеті”. Дуже популярні у Львові були концерти О. Деркач з відомим львівським органістом Самуїлом Дайчем.

Одним із найбільших досягнень О. Деркач як полум’яного шанувальника камерної музики було створення у 1959 р. на базі Студентського наукового товариства камерного оркестру, який незабаром буде святкувати своє 50-річчя і тепер називається “Академія”. Протягом 30 років вона була художнім керівником колективу, а її учень М. Вайцнер – асистентом та концертмейстером. Зараз оркестр очолюють народні артисти України М. Скорик та А. Микитка, учень та послідовний продовжувач традицій славної скрипальки та ансамблістки.

О. Деркач постійно була у вирі сучасного музичного життя, цікавилася новітньою музикою, була шанувальником творчості К. Пендерецького, є автором статей з проблем виконавства музики ХХ століття в польських газетах та журналах, зокрема в “Ruchu muzycznym”.

Концертна активність завідуючої кафедри, її відданість камерній музиці, енергія та наполегливість у праці мали величезний вплив на педагогів кафедри. Тому, мабуть, не випадково, в ті роки надзвичайно пожвавилася концертно-виконавська діяльність викладачів.

Педагогічний колектив оновився молодими перспективними музикантами, які енергійно включилися в концертне життя кафедри і консерваторії, що заохочувалося не тільки завідувачкою, але знаходило підтримку і схвалення у старшого покоління викладачів.

Організовуються нові ансамблі – дуети: Л. Шутко та А. Станько; О. Когут та О. Семенова; Т. Шуп’яна та Ж. Пархомовська; фортепіанне тріо у складі – О. Качева, В. Лапсюк, Г. Менцінська.

Один за одним відбуваються цикли концертів, монографічні, тематичні, ювілейні вечори камерної музики. Згадаємо лише деякі з них: цикли – “Камерна творчість Д.Шостаковича”, “Віолончельні сонати Л.Бетовена”, “Камерно-інструментальна творчість Й. Брамса”, “Фортепіанні тріо Й.Гайдна”, “Сонати для клавіра і скрипки Й.С.Баха”.

З монографічних та тематичних концертів відзначимо: “Камерно-інструментальні твори Д.Шостаковича”, “Скрипкові сонати Й.Брамса”, “Норвезька музика, Музика ХХ ст.”, “Музика А.Вівальді”, “Камерні твори С. Франка”, “Твори львівських композиторів  Г. Маєрського, Ст. Людкевича, Н. Нижанківського, Р. Сімовича, В. Флиса”.

В концертних програмах вперше прозвучали камерно-ансамблеві твори радянських композиторів Д. Шостаковича, Г. Свірідова, А. Бабаджаняна, О. Тактакішвіші, Б. Дваріонаса та ін.

Викладачі та ілюстратори кафедри значною мірою сприяли активізації творчої роботи студентів-композиторів. О. Когут, Т. Шуп’яна, Т. Дем’янчик, Л. Мізюк, В. Андрієвська, Ю. Женчур, Р. Фесюк, Ю. Яцинич представляли ансамблеві твори молодих на державних іспитах в консерваторії, в концертах пленумів Спілки композиторів України у Львові та Києві.

Саме в цей час музична громадськість познайомилася з камерною музикою нині провідних композиторів України В. Камінського, Г. Гаврилець.

Від 1986 року завідувачем кафедри стала доцент Лідія Іванівна Савицька (1930 – 1994) – корінна львів’янка, яка починала музичне навчання у Львівській спеціальній музичній школі 10-річці. В 1948 році вона разом зі своєю родиною була вивезена у Сибір. Закінчила Іркутське музичне училище та три курси Свердловської консерваторії. В 1958 році повернулася до Львова, закінчила Львівську державну консерваторію імені М.В. Лисенка за спеціальністю “скрипка” в класі професора Д.П. Колбіна. Працювала деякий час концертмейстером оркестру Львівського театру опери і балету та ілюстратором на камерній кафедрі. З 1968 р. почала викладати у Львівській консерваторії камерний ансамбль та струнний квартет.

В центрі творчої, виконавської та наукової діяльності Л. Савицької була камерна творчість львівських композиторів. Інструментальне тріо у складі Л. Крих, Л. Савицька, Р. Залеська було першим виконавцем творів С. Людкевича, Р. Сімовича, Н. Нижанківського, В. Флиса, Й. Кофлєра в повоєнні часи. Кандидатська дисертація Л. Савицької (яку через передчасну смерть їй не вдалося захистити) присвячена камерно-інструментальній творчості львівських композиторів першої половини ХХ ст.

Почали активну наукову діяльність викладачі Р. Залеська, О. Когут, Т. Шуп’яна, захистила кандидатську дисертацію В. Лапсюк.

У ділянці концертної роботи кафедра камерного ансамблю та квартету завжди вважалася в консерваторії найбільш “граючою”, прізвища її педагогів та ілюстраторів були майже на всіх афішах консерваторських заходів, Університету культури, відкритих вечорів камерної музики, концертів-циклів. І в наступні роки колектив кафедри продовжує цю добру традицію – відбуваються циклічні, тематичні концерти, присвячені творчості Р. Шумана, Л. Бетовена, С. Франка, камерні вечори з творів українських та радянських композиторів, французької музики тощо. Концерти проходять у різних залах Львова, в музичних училищах та школах регіону. Зроблено чимало записів камерної літератури для фонотеки Львівської музичної академії, а також на Львівському радіо.

У 1987 році за ініціативою Л. Савицької було проведено два концерти з циклу “Історія розвитку жанру камерного ансамблю”, в яких взяли участь усі викладачі та ілюстратори кафедри камерного ансамблю та квартету.

На той час зав’язалися тісні творчі контакти із кафедрою камерного ансамблю Литовської державної консерваторії ім. Чюрльоніса. Як наслідок таких дружніх відносин у 1987-1988 рр. відбувся обмін концертами студентських ансамблів консерваторій Львова та Вільнюса. Ця подія надовго залишилася в пам’яті всіх учасників і надихнула молодих музикантів та викладачів на нові творчі плани та звершення.

Від 1989 року кафедру камерного ансамблю та квартету очолює професор Георгій Іванович Павлій. Музичну освіту здобув у Донецькому музичному училищі та у Львівській консерваторії в класі професора Д. Лекгера по фаху “скрипка”. Кандидат мистецтвознавства, він є автором монографії “Виразові відмінності між гомофонією та поліфонією”, нарису, присвяченого 10-й річниці камерного оркестру “Perpetuum mobile” (організатором і керівником якого він є), багатьох статей, методичних розробок та численних інструментовок для струнного оркестру.

Створений Г. Павлієм у 1992 році оркестр студентів консерваторії активно концертує як у Львові, так і за кордоном. Колектив виступав на міжнародних фестивалях в Іспанії та Польщі, брав участь разом з капелою “Трембіта” у паломницькій поїздці до Ватікану.

Репертуар оркестру охоплює твори композиторів різних епох – від бароко до сучасності. Палкий прихильник автентичного виконання барокової музики Г. Павлій перший в Україні (1995) здійснив сценічну постановку та виконав у цій манері оперу Г. Персела “Дідона і Еней”, познайомив львівську публіку з іншими маловідомими творами цього композитора та його вчителя Дж. Блоу. Оркестром записані декілька компактдисків, аудіо- та відеокасети, що транслюються по львівському радіо та телевізійній мережі.

Як член міжнародної асоціації ESTA Г. Павлій прочитав низку лекцій в Одесі, Львові, Києві, м. Бірмінгем (Великобританія) з проблем скрипкового та камерного виконавства.

Зростає науковий ценз професорсько-викладацького складу – отримали дипломи доцента Р. Залеська, Т. Шуп’яна, О. Когут, А. Станько.

Вагомим науково-методичним досягненням став І Республіканський семінар-практикум з питань камерно-інструментального виконавства та педагогіки (Львів, 1990). У семінарі взяли участь викладачі камерного ансамблю та струнного квартету консерваторій Києва, Одеси, Донецька, Харкова, Львова.

Продовжується інтенсивна концертна діяльність педагогів та студентів кафедри. Нові програми показали Т. Шуп’яна (скрипка) та А. Станько (клавесин) на сцені Львівського Будинку органної та камерної музики, серед яких – “Верджінальна музика Англії”, “Музика італійського бароко”, “Музика тисячоліття”. Цікавою подією в музичному житті Львова стало виконання Потрійного концерту Л. Бетовена у супроводі симфонічного оркестру, де солістами виступили викладачі кафедри Ж. Пархомовська (фортепіано), Л. Мізюк (скрипка), Я. Мигаль (віолончель). Починає інтенсивну діяльність інструментальний ансамбль викладачів у складі – Т. Шуп’яна, Т. Дем’янчик, А. Станько (клавесин), солістка Будинку органної та камерної музики Н. Богданова (флейта). Музиканти представляли перед публікою Львова цікаві концертні програми, проводили благочинні концерти. Квартет брав участь у фестивалі “Органум” (Суми), де було здійснено запис на CD програми “Від бароко до сучасності”. Всі педагоги кафедри беруть активну участь також і в інших музичних фестивалях України – “Віртуози”, “Контрасти”, “Київ-Музік-Фест”; виступають з концертними програмами за кордоном. Проводиться багато студентських тематичних камерних вечорів. Молоді музиканти починають виїжджати на міжнародні фестивалі та конкурси до Австрії, Німеччини, Іспанії, Англії.

Бурхливі 90-ті роки минулого століття знаменні подіями різного мистецького спрямування. Стають доступними архівні раритети як вітчизняні, так і зарубіжні. Закінчився період “радянської інтернаціональної музики”. Українська громада знайомиться з культурними здобутками діаспори. В 1990 році у залі Львівської філармонії вперше проводився фестиваль “Музика українського зарубіжжя”, в якому брали участь викладачі нашої кафедри Х. Гумецька (в дуеті із заслуженою артисткою України Б. Хідченко) та Т. Шуп’яна у складі Львівського струнного квартету. В авторському концерті українського композитора з Австрії А. Гнатишина з його камерно-інструментальними творами виступили Л. Чайковська, Х. Гумецька, Т. Шуп’яна, Ю. Женчур.

У тому ж році на фестивалі сучасної музики, що надалі дістав назву “Контрасти”, у Львові відбулися концертні прем’єри творів Е. Денісова та А. Шнітке, які презентували викладачі кафедри В. Андрієвська, Н. Заікіна, Ж. Пархомовська, Л. Мізюк, за співучасті Ю. Женчура, Я. Мигаля. Струнний квартет О. Когут (разом з М. Андрухівим, Б. Гупаловським, Т. Дем’янчик) тісно співпрацює з австрійським гітаристом Л. Вітошинським. Цей ансамбль провів успішне гастрольне турне по Україні, здійснив аудіо запис творів Л. Боккеріні. В 1994 році на фестивалі “Віртуози” відбулися концертні прем’єри творів канадських композиторів українського походження Л. Кузьменко та Н. Каріньян у виконанні викладачів кафедри Т. Слюсар, Т. Менцінського, Я. Мигаля.

Підводячи підсумки роботи кафедри за 50 років минулого століття, ми хочемо висловити слова подяки та шани викладачам та ілюстраторам кафедри камерного ансамблю, чия невтомна творча праця сприяла формуванню інструментально-ансамблевої педагогіки у Львівській консерваторії, сьогодні – національній музичній академії. Цю плеяду музикантів об’єднує висока професійність, величезна любов до камерної музики, відданість традиціям своїх вчителів і наставників.

Задерацький Всеволод Петрович (1891-1953) закінчив Московську консерваторію як піаніст, диригент і композитор. Починав свою концертну діяльність як соліст-піаніст та концертмейстер. У Львівській консерваторії ім. М.В. Лисенка працював з 1949 року, ведучи курс історії піанізму та викладаючи дисципліни „фортепіано” та „камерний ансамбль”.

Брандорф Михайло Семенович (1911-1968) закінчив фортепіанний та теоретичний факультети в 1938 році та аспірантуру при Київській консерваторії в 1946 році. Тоді ж переїхав до Львова і почав викладати на кафедрі фортепіано у Львівській консерваторії. В 1951 році перейшов на кафедру камерного ансамблю та концертмейстерства. Виступав у різних ансамблях з викладачами-струнниками. Вперше у Львові М. Брандорф заініціював виконання Тріо ор. 67 Д. Шостаковича та Тріо М. Брандорфа у співпраці з О. Деркач і В. Третяком та прем’єру Фортепіанного квінтету Т. Майєрського з П. Макаренком, В. Стеценком (скрипки), А. Гольдбергером (альт), П. Пшеничкою (віолочель).

Іда Зіновіївна (Зельманівна) Поляк (1920-2008) починала навчання в Київській консерваторії, підчас війни продовжила в Ташкентській, далі в Московській, а в 1946 році закінчувала Львівську консерваторію ім. М.В. Лисенка. На кафедрі камерного ансамблю та концертмейстерства працювала понад 20 років. У 1977 році виїхала з України.

Із своїм довголітнім партнером – скрипалькою О. Деркач – виконала в залі Львівської філармонії цикл концертів “10 скрипкових сонат Людвіга ван Бетовена”, “Сонати Б. Бартока”, концерти з творів української, польської, сучасної музики. Як блискучий концертмейстер вона брала участь у міжнародних, всесоюзних та республіканських конкурсах з відомими співаками. І. Поляк постійно проводила класні концерти камерної музики. Серед її випускників – провідні викладачі кафедри камерного ансамблю та квартету Т. Шуп’яна, Х. Гумецька, Ж. Пархомовська, В. Андрієвська.

Фіда Львівна Гольдштейн (1925-1993), піаністка, випускниця ЛДК ім. М.В. Лисенка, працювала на кафедрі викладачем з 1960 по 1983 рік. Маючи досвід концертмейстерської роботи в класах скрипки та віолончелі, вона фахово і якісно допомагала струнникам. Ф. Гольдштейн виступала в різноманітних ансамблях з О. Вайсфельдом, Б. Бонковським, Т. Шуп’яною, Є. Шпіцером, В. Третяком. Найчастіше виступала в дуеті з викладачем та довголітнім ілюстратором кафедри Д. Москвіт-Савко.

Тетяна Ярославівна Лагола-Баб’як, прекрасний ансамбліст, концертмейстер, закінчила ЛДК ім. М.В. Лисенка. Працювала на кафедрі камерного ансамблю з 1957 року. З організацією кафедри концертмейстерства в 1972 році стала працювати викладачем, а згодом завідуючою новоутвореної кафедри. Виступала з відомими співаками, хоровими колективами у Львові та за його межами, а також у камерних ансамблях на концертах в консерваторії, в Університеті культури, в музичних лекторіях. Викликали захоплення слухачів Львова, Києва, Харкова, Талліна виступи тріо Т. Лагола, Б. Бонковський, В. Третяк із співачкою, заслуженою артисткою України Т. Поліщук.

Володимир Маркович Третяк (1927-1991) закінчив Львівську консерваторію в класі віолончелі П. Пшенички – корифея львівської школи камерно-ансамблевого музикування, який прищепив любов до камерної музики молодому музиканту. Ще у студентські роки він почав працювати у Львівському симфонічному оркестрі. З 1954 року В. Третяк прийшов на кафедру камерного ансамблю та концертмейстерства, спочатку ілюстратором, а далі викладачем. У 1973 році перейшов на роботу в ЛССМШІ ім. С. Крушельницької. Він брав участь у різних ансамблях з піаністами Л. Уманською, М. Брандорфом, Я. Матюхою, О. Бонковською, Г. Стернюк-Ониськів, Т. Лаголою; зі скрипалями В. Стеценком, П. Макаренком, О. Деркач, Д. Савко, Т. Шуп’яною. Але в пам’яті сучасників В. Третяк залишиться “єдиним цілим” зі скрипалем Б. Бонковським. Безліч струнних квартетів, фортепіанних тріо, квартетів, квінтетів, перші прем’єри тріо А. Бабаджаняна, Г. Галиніна, Г. Свірідова були виконані цими двома музикантами.

Богдан Омелянович Бонковський, випускник Львівської консерваторії по класу скрипки професора В. Стеценка, повторив творчий шлях В. Третяка – артист симфонічного оркестру Львівської філармонії до теперішнього часу, ілюстратор та викладач кафедри камерного ансамблю та квартету. Його виконавська діяльність була спрямована на камерне музикування. Разом з В. Третяком та братами І. та Т. Ремешило він також працював у струнному квартеті при Львівській філармонії. Цей колектив концертував у школах Львова та області.

Діна Андріївна Москвіт-Савко, вихованка Львівської консерваторії по класу скрипки професора Д. Лекгера, камерним музикуванням захоплювалась ще зі студентських років. Вона – перший концертмейстер Львівського камерного оркестру під керуванням О. Деркач з часу його заснування в 1959-1960 рр. На кафедрі працювала з 1962 року як концертмейстер, а згодом – як викладач, не полишаючи роботу в симфонічному оркестрі Львівської філармонії, де працює по сьогоднішній день. В ансамблі з піаністкою Ф. Гольдштейн вперше у Львові виконала скрипкові сонати Л. Вайнера та О. Респігі. Понад 40 років виступала з різними виконавцями, демонструючи чудовий художній смак, ідеальне відчуття ансамблю.

Галина Остапівна Стернюк-Левицька, випускниця Львівської консерваторії, працюючи на кафедрі з 1962 по 1975 рр. викладачем, виступала у складі фортепіанного тріо з Б. Бонковським та В. Третяком. Представлений цим ансамблем різноманітний репертуар привертав увагу слухачів, особливо Тріо “Думки”, Тріо F-dur А. Дворжака, Тріо С. Франка, Тріо Б. Сметани, камерні твори Й. Гайдна, Л. Бетовена, Ю. Галиніна.

Олена Василівна Семенова закінчила Львівську консерваторію в класі професора О. Ейдельмана, працювала на кафедрі камерного ансамблю з 1969 по 1990 рр. Виступала у різних ансамблевих складах, але найчастіше – в дуеті з ілюстратором кафедри Г. Алмаші, пізніше – з О. Когут (скрипка), віолончелістами В. Півновим та Ю. Яциничем. Дует О. Когут – О. Семенова вперше познайомив львівську публіку з Сонатами для скрипки та фортепіано М. Кусс, Речитативами та Скерцо М. Скорика.

Оксана Володимирівна Панасюк-Бонковська (1938-2005), піаністка, по закінченні Львівської консерваторії в класі проф. І. Крих працювала на кафедрі камерного ансамблю та концертмейстерства, виступала як концертмейстер з солістами, хоровими колективами. Багато уваги приділяла і камерній музиці, виступала із Б. Бонковським, В. Третяком, Т. Шуп’яною. В її репертуарі такі визначні твори як Тріо П. Чайковського, запис якого було здійснено на Львівському радіо, Сонати Й. Брамса, Тріо ре-мінор С. Рахманінова.

Валентина Матвіївна Лапсюк – професор кафедри, кандидат мистецтвознавства. По закінченню Львівської державної консерваторії у професора О. Деркач деякий час працювала у Львівському симфонічному оркестрі, вела клас скрипки у Львівському музичному училищі, а в 1975 році перейшла на роботу в ЛДК, де до 2002 року працювала провідним викладачем. В 1989 році захистила кандидатську дисертацію “Розвиток скрипкового мистецтва на Україні (до 1917 р.)”, писала статті до наукових журналів. Як виконавець виступала в різних ансамблях з викладачами ЛДК, але найчастіше – у складі тріо з О. Качевою (фортепіано) та Г. Менцінською (віолончель). Серед численних програм цього тріо – цикл концертів (6) “Фортепіанні тріо Й. Гайдна”, концерти з творів львівських композиторів В. Барвінського, С. Людкевича, Т. Майєрського та ін. Серед вихованців В. Лапсюк – лауреати конкурсу камерної музики імені С. Прокоф’єва О. Тороповська та А. Тихий.

Ганна Львівна Менцінська, фаховий, досвідчений музикант, почала навчання у Львівському музичному училищі. В 1951 р. поступила до музичного училища при Московській консерваторії в клас викладача Я. Смолянського. З 1955 по 1960 рр. – час навчання в Харківській консерваторії (викладач І. Коган). По закінченні повернулася до Львова, де працювала концертмейстером групи віолончелей Львівського театру опери і балету. З 1969 року вона – викладач та концертмейстер кафедри камерного ансамблю та квартету. Музикувала у різноманітних камерних ансамблях з викладачами Т. Шуп’яною, Ж. Пархомовською, М. Сидор, Х. Гумецькою, Я. Матюхою. В концертній діяльності тріо у складі О. Качева, В. Лапсюк, Г. Менцінська – численні концерти та виступи в консерваторії, музичних школах Львова, Стрия. Ансамбль був учасником ювілейних концертів – С. Людкевича (до 95-річчя та 100-річчя з дня народження), Н. Нижанківського, Р. Сімовича. З 1993 р. і до сьогоднішнього дня викладає у Львівській ССМШІ ім. С. Крушельницької, де підготувала декількох лауреатів та дипломантів міжнародних конкурсів.

Любов Констянтинівна Чайковська закінчила Львівську консерваторію ім. М. Лисенка по фаху “скрипка” в класі професора Д. Лекгера та аспірантуру Київської консерваторії у професора О. Пархоменко. Яскрава талановита скрипалька – лауреат Всеукраїнського конкурсу виконавців, дипломант Всесоюзного конкурсу скрипалів. Чисельні сольні виступи Л. Чайковської у Львові, в Молдові, на Далекому Сході Росії отримали захоплені відгуки преси та музичної громадськості. На кафедрі камерного ансамблю та квартету працювала з 1973 року по 1990 рік, ведучи клас струнного квартету. Десять років була провідним педагогом по класу скрипки Вроцлавської музичної академії імені К. Ліпінського. На сьогоднішній день вона – доцент кафедри скрипки ЛНМА імені М. Лисенка. Виступала у Львові в дуетах з піаністами Л. Луців, Ж. Пархомовською, М. Крих, С. Виноградовою, Х. Гумецькою, у фортепіанних тріо з Є. Шпіцером, Ю. Ланюком, в ансамблі з Г. Павлієм, Л. Оніщенко, з Т. Шуп’яною (у фортепіанному квінтеті Й. Брамса виконувала партію альта).

Серед її студентів – дипломанти Всесоюзного конкурсу струнних квартетів серед вищих музичних закладів Радянського Союзу О. Тельвах, Ш. Даровці, О. Гутник, О. Журова.

Ореста Йосипівна Ванькович-Когут, заслужений діяч мистецтв України, професор кафедри. Після закінчення Львівської консерваторії в класі професора Д. Лекгера та аспірантури при Ленінградській консерваторії в класі професора М. Белякова почала свою діяльність на камерній кафедрі як ілюстратор, а далі – викладачем по класу струнного квартету, де працювала понад 30 років. Сьогодні вона – професор кафедри скрипки ЛНМА ім. М.В. Лисенка. Виступала в ансамблях з різними викладачами, але найчастіше з О. Семеновою (фортепіано), В. Півновим та Ю. Яциничем (віолончелі). В останні роки виступає зі своїм струнним квартетом “Мелодія”, де в різні часи з нею музикували викладачі кафедри Т. Дем’янчик, ілюстратори Б. Гупаловський, О. Петрашек (альт), Р. Фесюк (віолончель), М. Андрухів (ІІ скрипка). Під творчим керівництвом О. Когут студентський струнний квартет “Класік-модерн” у складі М. Курило-Семчишин, Р. Сокрута, В. Мегеден та С. Канчалаба став лауреатом конкурсу С. Прокоф’єва.

Жанна Абрамівна Пархомовська – одна з найактивніших пропагандистів камерної музики у Львівській консерваторії. Учениця професора О. Ейдельмана, по закінченні аспірантури Московської консерваторії (клас професора Іохелеса), почала викладати на кафедрі спец. фортепіано і на кафедрі камерного ансамблю. Вона починала свою виконавську кар’єру як солістка, дещо пізніше повністю зайнялася камерним музикуванням. Концертувала з різними виконавцями – лауреатом міжнародних конкурсів Ю. Корчинським, викладачами консерваторії Л. Шутко, Ю. Ланюком, Х. Колессою, Т. Шуп’яною, Л. Чайковською, Л. Мізюк, Я. Мигалем, З. Залицяйлом та з духовим квінтетом Львівської філармонії під керівництвом В. Гінзбурга. У творчій співпраці з Т. Шуп’яною Ж. Пархомовська провела цикл концертів: “Камерно-інструментальна творчість Й. Брамса”, підчас яких були виконані всі інструментально-ансамблеві твори німецького композитора. З лауреатом міжнародного конкурсу імені П.І. Чайковського З. Залицяйлом презентувала цикл “Віолончельні сонати Людвіга ван Бетовена”, в ансамблі зі скрипалькою Л. Мізюк – цикли “Скрипкові сонати Й.С. Баха” та “Бетовенські скрипкові сонати”; на Фестивалі сучасної музики (Львів, 1990) вперше у Львові в її виконанні прозвучали Соната № 1 та Фортепіанний квінтет А. Шнітке.

Концерти проходили у Львові, Вільнюсі, Києві, Одесі, Жешуві.

З 1992 року живе в Жешуві (Польща), де працює солісткою Жешувської філармонії, викладає в музичній школі. Підготувала декілька лауреатів польських та міжнародних конкурсів піаністів. Її випускник професор кафедри камерного ансамблю та квартету Ю. Соколовський успішно продовжує її викладацьку діяльність на кафедрі.

Людмила Никифорівна Мізюк, старший викладач, музичну освіту здобула в Донецькому музичному училищі та у Львівській консерваторії ім. М.В. Лисенка в класі проф. Д. Лекгера. З 1981 року працювала на кафедрі камерного ансамблю та квартету ілюстратором та викладачем. В її творчому доробку – численна кількість концертів камерної музики в різноманітних ансамблях, та найчастіше з піаністкою Ж. Пархомовською. Л. Мізюк була першою виконавицею двох скрипкових сонат А. Шнітке та його Фортепіанного квінтету у Львові. Оригінальною за задумом була творча співпраця Л. Мізюк із львівським контрабасистом П. Лисюком, які виконали Концертний дует Л. Боттезіні для скрипки та контрабасу в супроводі симфонічного оркестру на сценах Львова та Жешува (Польща), на фестивалі імені А. Кос-Анатольського в Коломиї.

Олександр Володимирович Козаренко – заслужений діяч мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор, композитор, музикознавець, піаніст, лауреат конкурсу імені М. Лисенка, лауреат премій імені Л. Ревуцького, М. Лисенка. Про його видатний науковий доробок свідчать почесні та наукові звання, повідомляється у статтях про кафедри історії музики, музичної україністики. З 1994 по 2003 рр. О. Козаренко провадив активну педагогічну роботу та концертно-виконавську діяльність на кафедрі камерного ансамблю. Як виконавець-соліст і ансамбліст він здобув визнання в Україні та за її межами (Польща, Словаччина, Німеччина, Сербія, Естонія, Росія, Вірменія). Як палкий пропагандист української музики презентує монографічні концерти з творів М. Лисенка, А. Кос-Анатольського, Б. Лятошинського, а також із власних творів. В ансамблі він виступає з відомою скрипалькою народною артисткою України Л. Шутко. Концертні програми цього дуету – сонати М. Скорика, Б. Лятошинського, О. Козаренка, соната та тріо Д. Шостаковича – записані на CD. Часто музикує з камерним оркестром “Perpetuum mobile”. О. Козаренко – організатор музичного фестивалю ім. А. Кос-Анатольського в м. Коломия, в програмах якого значне місце посідає камерно-інструментальна музика. У педагогічній роботі він виявив високу професійність, активність. Студенти й асистенти-стажисти його класу виступали в ансамблевих концертах з цікавими програмами – “Скрипкові сонати Е. Гріга”, західноєвропейської класики, української сучасної музики. Серед його учнів – лауреати міжнародного конкурсу камерних виконавців у Сербії Р. Проців та О. Мазепа.

Важлива роль у роботі кафедри належить ілюстраторам. Участь у фортепіанному ансамблі чи струнному квартеті кваліфікованого досвідченого інструменталіста активізує молодих музикантів, допомагає швидше долати ансамблеві проблеми. Робота студентів стає впевненішою, художньо та технічно якісною. В різні роки працювали ілюстраторами високопрофесійні музиканти: скрипалі – Б. Бонковський, С. Шуп’яний, Г. Алмаші, лауреат всесоюзного конкурсу М. Брат, В. Лапсюк, Л. Цьокан-Савицька, Т. Шуп’яна, Д. Москвіт-Савко, О. Лекгер, М. Вайцнер, Е. Фрідман-Грінаполь, О. Когут, Л. Мізюк, І. Рябенко-Пугачова, А. Микитка, В. Заранський, Г. Комаров, О. Андрейко, Л. Слюсар-Гратило, Л. Сауляк; альтисти Б. Семко, лауреат всесоюзного конкурсу Ю. Женчур, Б. Гупаловський, В. Педорич, Н. Демик-Турко, В. Мегеден, О. Майборода; віолончелісти В. Третяк, лауреат республіканського конкурсу Х. Колесса, О. Ізюрова, Г. Менцінська, Ю. Яцинич, лауреат міжнародного конкурсу імені П. Чайковського З. Залицяйло, Т. Дем’янчик, Р. Фесюк, В. Жилін, З. Сондей-Вовк, Я. Мигаль, С. Канчалаба, О. Бабич.

На високій ноті розпочався новий етап музичного життя колективу кафедри з початком ХХІ століття.

Закладені попередніми поколіннями педагогів традиції високої професійності продовжують розвиватися і сьогодні. Основою фахової майстерності на кафедрі камерного ансамблю та струнного квартету була і залишається виконавська діяльність викладачів та студентів. Як концертмейстер камерного оркестру “Академія” завідувач кафедрою А. Микитка бере участь у всіх виступах та концертах цього колективу. А. Станько концертує на органі та клавесині у Львівському Будинку органної та камерної музики, де з нею часто виступає віолончелістка Т. Дем’янчик; в концертах хорової капели “Трембіта”, камерного оркестру “Академія”. Х. Гумецька у своїй виконавській діяльності залучає до співучасті учнів свого класу, студентів-духовиків та ударників. Більше заангажовані в концертах представники молодшого покоління педагогічного колективу – Т. Слюсар та Т. Менцінський. Разом вони презентували ряд цікавих програм. З камерними творами світової класики, українських композиторів виступала Т. Слюсар в ансамблі з флейтистом А. Карп’яком та заслуженим артистом України скрипалем К. Стеценком. Часто разом зі студентами та асистентами-стажистами концертує Т. Менцінський.

Географія закордонних виступів педагогів кафедри досить широка. Відзначимо вибірково деякі з них. Неодноразово виступали у Польщі Т. Менцінський в дуеті з колишньою випускницею нашої академії Н. Ониськів-Ревакович, Х. Гумецька разом з молодою флейтисткою Ю. Гумецькою, у складі струнного квартету “Мелодія” О. Когут та Т. Дем’янчик. Струнний квартет Ю. Соколовського гастролював у Словаччині, Угорщині, Австрії, Німеччині; брали участь в камерному конкурсі Й. Брамса (Австрія) Т. Слюсар та Т. Менцінський. В Італії виступали з камерним оркестром “Perpetuum mobile” та хоровою капелою “Трембіта” на концерті в рамках “Візиту-подяки папі римському Іоанну-Павлу ІІ за його візит в Україну” А. Станько та Т. Шуп’яна. З камерним оркестром “Академія” А. Микитка концертував у Польщі, Німеччині, Швеції, Беларусі.

Концертна діяльність викладачів стала прикладом для молодих музикантів, заохоченням до активної виконавської практики. За ініціативою професора А. Микитки почали проводитися звітні концерти студентів кафедри. Студентські ансамблі були учасниками всіх мистецьких акцій з нагоди святкування 150-річчя академії. В 2004 році з великим успіхом відбувся концерт пам’яті професора О. Деркач, який отримав захоплені відгуки у львівській пресі, в 2006 році – вечір, присвячений довголітній завідувачці кафедри Д. Колессі-Залеській. Відбуваються численні монографічні, тематичні, ювілейні концерти у виконанні студентів класів камерного ансамблю та квартету всіх викладачів. Сучасною, більше продуманою стала і форма проведення таких концертів – вдало підібраний репертуар, вступне слово музикознавця-студента, що є лекторською практикою для майбутніх істориків, теоретиків музики чи надруковані програмки, цікаво оформлені афіші. Доволі часто саме на студентських концертах у Львові відбуваються прем’єри забутих чи маловідомих творів – Ф.К. Моцарта, К. Дебюссі, М. Равеля, К. Вік-Шуман, М. Бруха, А. Лібермана, Г. Кассадо, К. Паскаля, М. Хижинського, Г. Бацевич, а також ансамблевої музики наших сучасників – молодих композиторів М. Вітязь, Л. Сидоренко, А. Школьнікової, М. Шведа, І. Пахоти та ін. Урізноманітнюють камерні вечори і залучені до ансамблевого музикування студенти-духовики.

Завдячуючи налагодженим керівництвом академії творчим контактам з музичними навчальними закладами Європи та міжнародними молодіжними музичними організаціями, наші студенти беруть участь у міжнародних студентських оркестрах. Сприяють розкриттю творчого потенціалу, зростанню професійної зрілості молоді майстеркласи відомих у світі камералістів –інструментального ансамблю “Решерш” з Німеччини, англійського “Бріттен-квартет”, скрипаля та диригента Р. Канетті (Ізраїль), канадського тріо “Грифон”, струнного квартету ім. К. Шимановського (Німеччина).

Але сучасний період розвитку українського музичного мистецтва висуває нові вимоги відповідності високим критеріям європейської культури. Інтенсивна інтелектуалізація виконавського процесу вимагає від інструменталіста-викладача глибоких знань в теорії музики, психології музичного процесу, розуміння музичної мови різних епох, володіння методикою аналізу музичного твору, потребує знання історії музичної культури краю, країни, цілого світу.

В останні п’ять років активною, плідною стала науково-дослідна, методична, творча робота педагогічного колективу кафедри. Тематика наукових зацікавлень викладачів досить широка: висвітлення актуальних проблем виконання та інтерпретації творів світової камерної музики; вивчення та пропаганда ансамблевої спадщини львівських композиторів; розкриття історичних аспектів творчості мистців; популяризація забутих, маловідомих творів завдяки редакціям, транскрипціям, розшифровкам та перекладам партитур майстрів попередніх епох; укладання навчальних програм, посібників, хрестоматій, що допомагає в організації навчального процесу. Викладачі беруть участь в науково-методичних конференціях, семінарах-практикумах в Україні, за її межами, публікуються в наукових та музикознавчих збірках. Постійно підвищується науковий потенціал – з 2004 р. почав працювати на кафедрі кандидат педагогічних наук, Ю. Соколовський, з 2008 р. – кандидат мистецтвознавства Н. Дика, отримала диплом доцента Н. Мариняко, працюють над кандидатськими дисертаціями Т. Слюсар, В. Андрієвська, Т. Менцінський, концертмейстери М. Карапінка, О. Мізюк, А. Пославський, О. Стецяк.

На сьогоднішній день кафедра камерного ансамблю та квартету репрезентують спеціалісти високої кваліфікації з великим педагогічним досвідом та науковим потенціалом.

Артур Володимирович Микитка, народний артист України, професор, очолив кафедру камерного ансамблю та квартету в 2003 році. Вихованець Львівської скрипкової школи (музучилище в класі О. Єгорова, Львівська консерваторія в класах професорів Д. Лекгера та Б. Каськіва), він від студентських років (з 1965 року) пов’язав свою виконавську діяльність з Львівським камерним оркестром (тепер він носить назву “Академія”). Як довголітній концертмейстер та педагог він продовжує традиції своїх попередників О. Деркач, М. Вайцнера – вдосконалює методику роботи з молодіжним колективом, в якому постійно оновлюється склад, але зберігаються притаманні цьому колективу манера виконання, штрихова і звукова культура. Напрацьована методика та стиль репетиційної роботи дають можливість в короткі терміни вивчати цікаві твори різних епох, стилів, включаючи взірці легкої та джазової музики. За останні роки оркестром було здійснено понад 300 виступів, в тому числі на престижних фестивалях. Велику увагу А. Микитка приділяє популяризації сучасної української камерної музики. Йому належить підготовка, редагування та участь у прем’єрних виконаннях творів М. Скорика, практично, всіх творів для струнних В. Камінського та О. Криволап, а також І. Карабиця, І. Щербакова, Б. Фроляк. В 1993 р. роботу камерного оркестру “Академія” та його керівників М. Скорика та А. Микитки відзначено золотою медаллю на І міжнародному конкурсі камерних оркестрів (м. Хмельницький).

Здійснено понад 60 фондових записів на Республіканському радіо, видано 4 аудіоальбоми та 10 компактдисків, серед них – 5 CD з творами львівських композиторів. У плідній роботі зі студентами, в інтерпретаціях різноманітних творів А. Микитки закладений величезний досвід творчого спілкування з видатними українськими та зарубіжними музикантами, з яскравою творчою молоддю. Діяльність обдарованого музиканта, організатора та пропагандиста камерного музикування в Україні привертає увагу слухачів та критиків. Просвітницька, виконавська діяльність завідувача кафедри відзначена дипломом “Львівська слава” та премією ім. С. Людкевича.

Професор – автор монографії “Львівський камерний оркестр 1959-2000”, навчального посібника “Струнно-смичкові ансамблі”, навчальних програм з камерного оркестру, струнного квартету для ВМНЗ, публікацій в зарубіжних наукових виданнях, власних композицій, транскрипцій та обробок для ансамблю скрипалів, камерного оркестру. Серед учнів А. Микитки – лауреати міжнародних конкурсів – камерний ансамбль у складі О. Шутко, В. Семчишин, А. Лєрман, Ю. Майборода, Я. Горбачевська, Д. Гавата, Р. Луцик, та струнний квартет у складі А. Крещенський, М. Душинська, А. Гурська, І. Попльовкіна.

Анна Володимирівна Станько – заслужена артистка України, професор кафедри камерного ансамблю. Після закінчення Львівського музичного училища навчалася в Ленінградській консерваторії по фаху “фортепіано” у професора Л. Калмикова. Почала працювати у Львівській консерваторії спочатку як концертмейстер на кафедрі скрипки, з 1978 р. – викладачем на кафедрі камерного ансамблю. 30 років А. Станько веде інтенсивне концертне життя. В 1990-1991 рр. вона закінчила вищі курси гри на органі та клавесині в Мінську, Казані, Москві та Цюріху, що значно розширило можливості її ансамблевого музикування. В залах Львова, по всій Україні, в республіках колишнього Союзу, в Польщі проходили камерні концерти, в яких вона виступає як піаністка, органістка, клавесиністка з провідними музикантами – скрипалями Народною артисткою України Л. Шутко, концертмейстером оркестру варшавської філармонії П. Цегельським, лауреатом міжнародних конкурсів А. Савицькою, домристом М. Міхєєвим. Разом із співаком О. Чібісовим А. Станько вперше у Львові познайомила слухачів з вокальними циклами Г. Малера. Вона часто виступає з Львівськими камерними оркестрами “Perpetuum mobile” та “Академія”, хоровою капелою “Трембіта”, виконуючи партії органу чи клавесину.

В консерваторії часто виступала в дуетах, тріо, квінтетах з викладачами Б. Каськівим, О. Когут, Л. Чайковською О. Андрейко, Ю. Соколовським із творами світової класики, сучасною та українською камерною музикою.

У своїй науково-методичній роботі А. Станько віддає перевагу вивченню духовної музики, розшифруванню та перекладу для клавіру партитур майстрів бароко – Г. Персела, А. Вівальді, Г.-Ф. Генделя, Й.С. Баха, Д. Перголезі. Вона – автор двох опусів “Малеріани”, написаних для камерних ансамблів на теми симфоній Г. Малера, методичних розробок тощо. Студенти класу А. Станько виступають в концертах кафедри, в музичних школах Львова. Серед її учнів – лауреати українських та міжнародних конкурсів С. Івахів, К. Головко, Л. Кочерова.

Роксоляна Степанівна Залеська, професор кафедри камерного ансамблю та квартету – вихованка Львівської віолончельної школи (кл. віолончелі професора Є. Шпіцера). На викладацькій роботі з 1961 року. Протягом 15 років виступала у фортепіанному тріо – Л. Крих, Л. Цьокан-Савицька, Р. Залеська. Особливої уваги в репертуарі цього колективу заслуговує цикл “Бетовенські фортепіанні тріо”, концерти з камерних творів радянських композиторів, чеської камерної музики та західноукраїнських композиторів – В. Барвінського, С. Людкевича, Р. Сімовича, Й. Кофлєра, В. Флиса. Збереглися ноти з посвятою: “Бездоганним першим виконавцям цього трія (Фа-дієз мінор) в цілости без ніяких пропусків. Вдячний автор – С. Людкевич. 25.XI. 1964 р.”. Ансамбль часто виступав на Львівському телебаченні, має записи на радіо. Концерти проходили в консерваторії, в Університеті культури, музичному лекторії, музичних школах області. У співпраці з Л. Оніщенко та Л. Цьокан-Савицькою Р. Залеська знайомила кафедру з новими камерними творами українських та радянських композиторів.

Студенти класу викладача виступають в кафедральних та класних концертах. Серед науково-методичних робіт Р. Залеської – статті до наукових збірок НТШ, в журнал “Музика”, а саме: “Листування Ф. Колесси та Кл. Квітки”, “Спільність мистецьких уподобань. Б. Барток і Ф. Колесса”. Вона – член редакційної колегії по виданню збірки “Родина Колессів в духовному та культурному житті України”. Готується до друку нарис “Спогади про вуйка Миколу” у збірці Л. Кияновської “Син століття – Микола Колесса”.

Тетяна Григорівна Шуп’яна почала працювати на кафедрі камерного ансамблю як концертмейстер зі студентських років. Музичну освіту здобула у Львівській ССМШІ ім. С. Крушельницької та у Львівській консерваторії ім. М. Лисенка у кл. проф. Д. Лекгера. Надзвичайно плідною була концертна діяльність скрипальки. Вона виступала в різноманітних ансамблях з викладачами Львівської консерваторії К. Хучуа, О. Вайсфельдом, Є. Шпіцером, О. Деркач, В. Третяком, Б. Бонковським, Ж. Пархомовською, Л. Оленичем, Х. Колессою, Л. Чайковською, С. Виноградовою, В. Андрієвською, Т. Дем’янчик, Ю. Женчуром, Ю. Ланюком, А. Станько. В її репертуарі – цикли камерних концертів із творів Й. Брамса, Р. Шумана, тематичні концерти – скандинавської, польської, болгарської, радянської музики, пам’яті Д. Шостаковича. Заслуговує окремої уваги її десятилітня виконавська діяльність у Львівському струнному квартеті (Б. Каськів, Т. Шуп’яна, З. Дашак, Х. Колесса). До 2003 р. Т. Шуп’яна, як солістка Львівського залу органної та камерної музики, виступала з В. Півновим (орган) та А. Станько (клавесин, орган). Має запис на CD “Фортепіанного тріо О. Криволап”.

В науково-методичних роботах Т. Шуп’яної висвітлюються методичні аспекти викладання камерного ансамблю в середній ланці музичної освіти, проблеми інтерпретації творів українських композиторів. Вона займається редагуванням маловідомих ансамблевих творів українських композиторів, уклала Програму з камерного ансамблю для середніх спеціалізованих музичних шкіл, досліджує історію кафедри. Виступала з доповідями у Львові, Києві, Москві.

Т. Шуп’яна активно заохочує студентів класу до концертної діяльності. Двічі на рік відбуваються вечори камерної музики, серед яких цикли “Музичний калейдоскоп” (2003-2008), “Із скарбниці світової камерної музики”; монографічні концерти, присвячені творчості С. Прокоф’єва (1992), Д. Шостаковича (2006), М. Равеля (2007); тематичні – “Віолончельна камерна соната” (2002), “Камерна соната ХХ століття” (2003), “У просторі Моцартіани” (2006) та багато інших. Студенти виступають у Львові, в музучилищах Луцька, Дрогобича, Рівного, Івано-Франківська.

Серед випускників – лауреати міжнародних конкурсів камерних виконавців – Ж. Микитка, Т. Менцінський, А. Війтович, Н. Герета, Д. Гриньків, У. Скоропляс, О. Ніколаєнкова, А. Шмагайло, О. Аливаєва, А. Крещенський, Л. Кобаль, І. Гусар.

Юрій Анатолійович Соколовський навчався у Кіровоградському музичному училищі та у Львівській консерваторії ім. М. Лисенка по класу скрипки у доцента О. Вайсфельда. По закінченні аспірантури в Науково-дослідному інституті Академії педагогічних наук України захистив кандидатську дисертацію “Формування оцінного ставлення до засобів музичної виразності”. Довший час працював викладачем по класу скрипки та камерного ансамблю Кіровоградського, Ужгородського музичних училищ, заочного факультету Донецької консерваторії імені С. Прокоф’єва. З 2004 року він – професор кафедри камерного ансамблю та квартету. Ю. Соколовський – автор понад 30-ти наукових праць з проблем музикознавства та музичної педагогіки, член Національної ліги українських композиторів (як музикознавець). В числі його учнів – лауреати міжнародного камерного конкурсу “В гостях у Айвазовського” студенти Р. Закопець та О. Шиманська. Ю. Соколовський концертував в ансамблі з піаністкою В. Соколовською в Кіровограді, Донецьку, Ужгороді. З 1997 по 2004 рр. був художнім керівником та І скрипкою Ужгородського муніципального струнного квартету. Цей колектив за час своєї діяльності провів понад 300 концертів у містах України, Німеччини, Словаччини, Угорщини, Австрії, записав 8 аудіокасет та 6 відеофільмів концертних програм. Протягом 2001-2003 рр. струнний квартет брав участь у німецько-українському проекті “Надія”, де зароблені від гастрольних концертів гроші (близько 30 тисяч євро) перераховувались хворим дітям у Львівській лікарні імені А. Шептицького. Ю. Соколовський нагороджений Почесною відзнакою Ужгородської міської ради за вагомий особистий внесок у розвиток музичної культури. За серію концертних програм з творів сучасних українських композиторів йому присвоєно звання лауреата премії імені Д. Задора.

В 2008 р. за результатами конкурсу на посаду доцента кафедри камерного ансамблю та квартету була обрана Ніна Орестівна Дика. Вона здобула музичну освіту в Дрогобицькому музичного училищі (по двох відділах – фортепіанному та теоретичному) та у Львівській консерваторії (кл. проф. О. Криштальського). Закінчила інтернатуру-стажування по класу камерного ансамблю та аспірантуру при Київській консерваторії, де підготувала кандидатську дисертацію “Камерно-інструментальний ансамбль України. Творчість і виконавство (1960-1980 рр.)”, яку захистила у 2001 р. В 2004 р. отримала звання доцента. Н. Дика – автор численних публікацій у музикознавчих та наукових збірках. Здійснила ряд музичних та мистецьких проектів. Назвемо деякі з них: “Квартет ім. Леонтовича” на іномовленні Київського радіо (1991), “Вечір камерно-інструментальної музики Й. Брамса” (Львів, 1998).

Наталія Іванівна Мариняко закінчила ЛССМШІ ім. С. Крушельницької та Львівську консерваторію в класах С. Дайча, професора О. Криштальського. В академії працює з 1967 року – спочатку як концертмейстер на кафедрі скрипки, з 1973 по 1988 рр. – викладачем кафедри спец. фортепіано. Двадцять років веде клас камерного ансамблю, доцент. Студенти класу Н. Мариняко виступають в камерних концертах, що проводяться в музичних школах Львова, на сцені академії.

Н. Мариняко підготувала навчальний посібник “Культурно-мистецьке життя Житомира кінця ХІХ – початку ХХ століття”, друкується в наукових виданнях, має методичні розробки, редагує та перекладає твори маловідомих композиторів, брала участь у науково-практичних конференціях у Львові, Києві, Одесі, Житомирі, Санкт-Петербурзі.

В її творчому доробку – монографічні концерти “Музика Й.С. Баха”, “Камерні твори В.А. Моцарта”, з творів Д. Шостаковича та тематичні – з творів радянських композиторів, французької музики та багато інших у співпраці з Л. Чайковською (скрипка), Ю. Женчуром (альт), кларнетистом Ю. Кровицьким, Н. Заікіною (фортепіано), Ю. Яциничем (віолончель). На сьогоднішній день діяльність Н. Мариняко пов’язана з концертами у Львівському музеї релігії разом із трубачем Ю. Остюком, співачками Г. Хастян, Л. Даренською. На Міжнародному фестивалі духовної музики в Білорусі як органістка отримала диплом лауреата.

Лілія Трохимівна Оніщенко, випускниця Київської консерваторії по класу скрипки. Прекрасне володіння фортепіано дозволило їй працювати концертмейстером у класі професора Д. Лекгера у Львівській консерваторії. Виступала в концертах, акомпануючи професору, а також славетним львів’янам О. Крисі, Ю. Башмету у залах львівської, київської філармоній. Протягом довгого часу Л. Оніщенко концертувала у різних за складом ансамблях – з дуетом скрипок Ю. Оніщенко та Г. Павлій, в тріо, квартетах, квінтетах, постійними учасниками яких були ще альтистка Н. Вишневська та О. Тіщенко (віолончель). Виконала ряд цікавих програм із співачкою М. Процев’ят. Має записи на Львівському радіо. Займається перекладами для інших інструментів камерних творів світової класики.

Понад сорок років викладає на кафедрі камерного ансамблю. Плідна професійна робота доцента кафедри дає високі результати. Серед її учнів ціла низка лауреатів міжнародних конкурсів камерної музики – О. Кушнір, О. Шутко, О. Манько, С. Григоренко, М. Супруненко, Д. Литвиненко, Ю. Маківничук, О. Божик. Вона щороку проводить декілька афішних класних концертів.

Халіса Анатоліївна Гумецька, доцент кафедри камерного ансамблю після закінчення Львівської ССМШІ ім. С. Крушельницької та Львівської консерваторії в класі професора О. Ейдельмана, почала працювати як концертмейстер в класах скрипки, далі – педагогом на кафедрі спеціального фортепіано, поєднуючи свою діяльність з викладанням камерного ансамблю. З 1988 року повністю перейшла на ансамблеву кафедру.

Виступала в ансамблях з викладачами О. Деркач, Л. Чайковською, Т. Шуп’яною, з В. Цайтцом (гобой), В. Андрієвською, у фортепіанному дуеті з Л. Спірягіною або В. Вайцнер. Були виконані цікаві концертні програми – “Камерна творчість Д. Шостаковича”, з творів Ф. Шуберта, французької музики та інші; часто виступала із співаками Б. Хідченко, Б. Косопудом.

Тематика методичних зацікавлень Х. Гумецької тісно пов’язана з практикою навчального процесу – розроблені програми з курсу камерного ансамблю для студентів ЛНМА ім. М.В. Лисенка. Виступала на наукових конференціях у Львові, Донецьку, Києві та у Тарнуві (Польща) та брала участь у роботі міжнародної конференції, яку проводила Асоціація партнерів по освіті в країнах Центральної та Східної Європи (Щецін, Польща – 2001 р.).

Активну діяльність Х. Гумецька проводить як викладач у Львівській академії та ССМШ імені С. Крушельницької. Започаткований нею цикл концертів “Музикуємо разом” існує вже понад 15 років. Як активний пропагандист української сучасної камерної музики Х. Гумецька організовує студентські концерти, присвячені саме цій тематиці: “Диптих і триптих в українській камерній музиці”, “Камерна музика львівських композиторів”, “Ансамблеві твори молодих композиторів Львова”, “Українське фортепіанне тріо композиторів «нової фольклорної хвилі»”.

У числі її випускників – лауреати міжнародних конкурсів – В. Малетич, Е. Василишин, Г. Асталош, О. Савка, А. Тімофєєва, Н. Якимів, Н. Мартинова.

Тамара Євстахіївна Дем’янчик, доцент кафедри, отримала музичну освіту у ЛССМШІ ім. С. Крушельницької та Львівській консерваторії ім. М.В. Лисенка в класі віолончелі професора Х. Колесси. По закінченні почала працювати ілюстратором, а згодом – викладачем по класу струнного квартету. Активно включилася в концертне життя кафедри, виступала в ансамблях з Т. Шуп’яною, О. Когут, А. Станько, Б. Гупаловським, Ю. Женчуром. Понад 10 років вона виступала в струнному квартеті з О. Когут, М. Андрухівим, Б. Гупаловським. Цей ансамбль брав участь у концертах міжнародних музичних фестивалів “Віртуози” у Львові, імені Г. Венявського в м. Щавно (Польща), “Органум” (Суми). Як солістка Львівського будинку органної та камерної музики вона до сьогоднішнього дня виступає в ансамблі з А. Станько з концертними програмами – “Духовна музика”, “Різдвяні коляди світу” та ін.

Вона – редактор-упорядник понад 15 камерно-інструментальних творів, серед яких струнні квартети В. Флиса, О. Герасименко, А. Гнатишина, О. Козаренка та ін.

Активно та якісно Т. Дем’янчик виявляє себе і у викладацькій роботі. Студенти її класу виступають в концертах з творами українських композиторів В. Флиса, М. Скорика, О. Козаренка, О. Герасименко, беруть участь у звітних концертах кафедри. Серед її випускників лауреати міжнародного конкурсу камерних виконавців імені С. Прокоф’єва – О. Мазепа, Р. Іваськів, В. Бойчук, Р. Самостроков.

Вікторія Вадимівна Андрієвська, доцент кафедри камерного ансамблю та струнного квартету – вихованка львівської скрипкової школи (ЛССМШІ ім. С. Крушельницької та Львівська консерваторія ім. М.В. Лисенка по класу скрипки професора О. Деркач). По закінченні навчання почала працювати концертмейстером, а з 1984 року – викладачем класів камерного ансамблю та струнного квартету. Довший час виступала в дуеті з піаністкою Н. Заікіною. Ці музиканти брали участь у міжнародному конкурсі камерних ансамблів у Києві, у всесоюзних відбіркових конкурсних прослухуваннях в Івано-Франківську, Алма-Аті. В її виконавському доробку – участь в авторських концертах львівських композиторів О. Криволап, В. Камінського, В. Квасневського, В. Стегайлова, Б. Фроляк, ряд тематичних концертів – “Камерно-інструментальні твори С. Франка”, “Камерні твори Д. Шостаковича”, української, радянської, німецької музики та ін. Активною концертною практикою займаються студенти її класу. Програми концертів: “Камерні твори Й. Брамса”, “Ансамблева музика Д. Шостаковича”, з творів світової камерної музики, сучасних композиторів. Серед учнів – лауреати міжнародного конкурсу камерних виконавців – А. Ящук та Т. Довганик.

У колі наукових зацікавлень В. Андрієвської – вивчення ансамблевої спадщини західноукраїнських композиторів. Вона готує кандидатську дисертацію на тему “Жанр камерно-інструментального ансамблю в творчості західноукраїнських композиторів ХХ століття”. Друкується в наукових збірках, бере участь в науково-практичних конференціях у Львові, Києві.

Тетяна Михайлівна Слюсар, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри, отримала музичну освіту у ЛССМШІ ім. С. Крушельницької у класі професора О. Ейдельмана та в Московській консерваторії у професора Л. Власенка. По закінченні працювала концертмейстером у Львівській консерваторії в класах скрипки, альта, віолончелі. З 1992 р. працює викладачем на кафедрі камерного ансамблю. Виконавська діяльність Т. Слюсар спрямована на камерне музикування. Разом з віолончелістом Ю. Ланюком представила цикл концертів “Віолончельні сонати Людвіга ван Бетовена”, монографічний концерт “Й. Брамс – Сонати для віолончелі та фортепіано” та “Скрипкові сонати Й. Брамса” в ансамблі з О. Андрейко; тематичні концерти з ансамблевих творів західноукраїнських композиторів з віолончелістом Т. Менцінським; камерної флейтової музики з А. Карпяком, скрипкових творів із засл. арт. України К. Стеценком. З камерним оркестром “Леополіс” вперше у Львові виконала Камерну симфонію Є. Станковича, брала участь у фестивалях “Віртуози”, “Контрасти” у Львові, сучасної духовної музики в Ужгороді.

Здійснила ряд концертних прем’єр в Україні, серед яких – концерт А. Затіна у співпраці з А. Карпяком. Записала декілька компакт-дисків.

Т. Слюсар активно працює на педагогічній ниві. Щороку проводить декілька класних концертів, серед них тематичні “Камерно-інструментальні твори А. Дворжака”, камерні вечори західноєвропейської класики. В концертних програмах її студентів часто звучать твори для великих ансамблевих складів – Септет Я. Гуммеля, фортепіанні квінтети А. Дворжака, Й. Брамса. Серед випускників – лауреати міжнародного конкурсу камерних ансамблів у Ворзелі В. Курилова та Н. Борисюк.

У науковій роботі Т. Слюсар досліджує розвиток сучасної української камерної музики. Працює над кандидатською дисертацією “Еволюція жанру української сонати в аспекті формотворення та інтерпретації”. Має публікації в музикознавчих збірниках, бере участь в наукових конференціях у Львові, Києві.

Тарас Модестович Менцінський, лауреат міжнародних конкурсів камерних виконавців та конкурсу віолончелістів ім. М.В. Лисенка – вихованець львівської віолончельної школи, отримав спеціальну музичну освіту в класі професора Є. Шпіцера та в аспірантурі Київської консерваторії імені П.І. Чайковського у професора В. Червова. З 1994 року почав працювати у Львівській консерваторії, де активно включився в життя камерної кафедри як концертмейстер, а з 1996 року – як викладач струнного квартету. Його наукова робота спрямована на вивчення розвитку української камерної сонати, працює над кандидатською дисертацією “Еволюція жанру віолончельної сонати у творчості українських композиторів”, має статті в наукових збірниках. Але виконавство залишається домінуючим в його діяльності. Він концертує з сольними та камерними програмами в ансамблі з піаністами Т. Слюсар, Н. Пелех, М. Драганом у Львові, Києві, гастролює в Польщі, Чехії, Австрії. Значне місце в його творчості посідають твори західноукраїнських композиторів, зокрема камерно-ансамблеві твори В. Барвінського. Часто його партнерами в ансамблях виступають асистенти-стажисти та студенти академії. Концертна діяльність викладача стає прикладом для студентів його класу, які виступають з концертами квартетної музики.

Концертмейстерський склад кафедри сьогодні представляють високопрофесійні інструменталісти, які закінчили сольну чи камерну аспірантуру і мають досвід роботи в струнних квартетах, камерних та симфонічних оркестрах. Це провідний ілюстратор з довголітнім стажем роботи на кафедрі скрипалька О. Стецяк; молоді музиканти О. Мізюк, А. Пославський (віолончель) та М. Карапінка (альт), які поруч з концертмейстерством, займаються науковою роботою – працюють над кандидатськими дисертаціями; лауреати міжнародних конкурсів солістів та камерних виконавців Л. Футорська та М. Семчишин (скрипка), Г. Жук та С. Канчалаба (віолончель). Участь у студентському ансамблі тих прекрасних музикантів прикрашає кожний виступ молодіжного колективу. Всі вони – випускники Львівської Академії, кафедри камерного ансамблю та квартету.

Зростання виконавського, зокрема камерно-ансамблевого, рівня студентів, їхня активність в концертній діяльності, високопрофесійний рівень викладацької роботи свідчать про сформовану львівську камерно-ансамблеву школу, яка поєднала традиції камерних виконавців та педагогів попередніх поколінь із сучасними вимогами до ансамблевого виконавства в контексті європейської музичної культури. Про визнання її в Україні, вихід на європейську сцену говорить і поява значної кількості лауреатів міжнародних конкурсів камерних виконавців, участь наших ансамблевих колективів у міжнародних музичних фестивалях. Наші студенти стали лауреатами та дипломантами престижних міжнародних змагань в Іспанії, Австрії, Росії, Польщі та в Україні. На фестивалях музики в м. Грац (Австрія) захоплені оплески супроводжували виступи студентських фортепіанних тріо – Ж. Микитка – І. Барановський – Е. Ржезач (клас Т. Шуп’яної) та Я. Боженко, О. Куриляк, Д. Гавата (творчий керівник О. Козаренко). Неодноразово виступав на міжнародних фестивалях квартетної музики у Франції та Англії, в концертах Інтернаціональної академії “Молоді ідуть” під патронатом Т. Варгі (Швейцарія) струнний квартет “Класік-модерн” (М. Семчишин, Р. Сокрута, В. Мегеден, С. Канчалаба – керівник О. Когут). В камерних концертах цієї академії брала участь і студентка М. Гумецька (клас Х. Гумецької). Талановита піаністка представляла цікаві ансамблеві програми зі студентами інших країн на “Кухмо” фестивалі (Фінляндія) та в Рейнгау (Німеччина), зробила фондові записи камерних творів на Франкфуртському радіо. Успішно виступили в 2006 р. на музичному фестивалі “Решерш” у Фрайбурзі (Німеччина) студенти О. Гоблик (кл. А. Станько) та скрипковий дует М. Гав’юк та В. Раденко (кл. Т. Шуп’яної), які презентували німецьким слухачам Дивертисмент для двох скрипок А. Микитки.

Багато випускників кафедри працює в країнах Європи, Азії, Африки, Америки, Канади. Вони підтримують постійні контакти зі своїми педагогами, обмінюються нотним матеріалом, звертаються за порадами. Значна частина з них активно займається ансамблевим музикуванням, концертує з різними виконавцями, записує касети, диски, бере участь у конкурсах та фестивалях камерної музики, гідно представляючи львівську камерно-ансамблеву школу у світі.