Кафедра джазу та популярної музики

Кафедра джазу і популярної музики ЛНМА ім. М. Лисенка готує кваліфікованих музикантів, фахівців сучасного джазового виконавства – сольного, ансамблевого (комбо), оркестрового (біг-бенд), які вільно володіють технікою імпровізації, навичками концертної, організаційної і педагогічної діяльності, орієнтуються в музичних стилях і жанрах, особливостях української популярної музики та напрямках розвитку джазу у світовій та національній музичній культурі.

Кафедра випускає бакалаврів і магістрів музичного мистецтва, виконавців і викладачів джазового саксофона, тромбона, труби, гітари, бас-гітари, ударних інструментів, фортепіано, вокалу, артистів джазового оркестру (біг-бенду), ансамблю (комбо), а також диригентів джазового оркестру (біг-бенду). Здійснює прийом і на інші інструменти, зокрема, джазова скрипка, акордеон.

Викладачами кафедри створені сприятливі умови максимальної реалізації творчої ініціативи студентів, вдосконалення виконавської майстерності та формування художнього смаку, культури інтонування, здатності самостійно мислити і критично оцінювати явища мистецтва.

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Успіхи джазового і фестивального руху, помножені на міцні традиції джазового та естрадного музикування у Львові, зумовили активний розвиток ще однієї такої необхідної джазової складової – освітньої. Від 2014–15 років в місті функціонує повноцінна трирівнева модель джазової музичної освіти. Середня її ланка – відділ музичного мистецтва естради у музичному училищі ім. С. Людкевича, існувала ще від 1987 року. Шлях до вищої ланки – кафедри при ЛНМА ім. М. Лисенка – розпочався організацією факультативу естради і джазу у 2014 році. Показово, що в той же час відкрилась «Школа джазу та сучасної музики», утворена в результаті багаторічної едукаційної та культурної місії Мистецького об’єднання «Дзиґа», фестивалю «Jazz Bez» та середовища «Джаз Клубу».

В Музичній академії координатором нового освітнього напрямку виступив проректор з науково-педагогічної, виховної роботи та міжнародних зв’язків Остап Майчик, і з 1 вересня 2015 року повноцінну роботу розпочала кафедра джазу і популярної музики (початкова її назва – кафедра музичного мистецтва естради і джазу). Провідними викладачами та ідейними натхненниками обох нових потужних джазових осередків стали талановиті музиканти гурту «ShockolaD»: Ігор Гнидин (ударні) та Анастасія Литвинюк (фортепіано), які працювали на кафедрі від початку її заснування. Вони ж є представниками України, співорганізаторами і координаторами найстаршої польської міжнародної джазової літньої школи в місті Ходжеж, яка існує вже близько пів століття.

Новостворені джазові освітні осередки охопили різні категорії музикантів – початківців і практикуючих, любителів і професіоналів. У «Школі джазу та сучасної музики» не існує вікових обмежень, а процес навчання спрямований на опанування навичок спільного музикування і творення музики, акцент ставиться на живій джазовій комунікації, мистецькій свободі та імпровізаційності, яка є суттю і квінтесенцією джазу. Таким чином, у джазовій школі шлях «від парти до сцени» є найкоротшим, бо навчання завжди поєднується з практикою – на джемах, фестивалях, концертах.

 

Ігор Гнидин  – старший викладач, вів курс джазового виконавства на ударних інструментах. Він представляє нове покоління українських джазових музикантів, один з кращих барабанщиків України. Плідно працює як композитор, виконує власну музику в проектах «ShockolaD» та «Igor Hnydyn Project», грає з відомими світовими виконавцями.
В 2004 р. закінчив ЛД(Н)МА імені М. Лисенка по класу ударних інструментів. В тому ж році заснував проект «ShockolaD», з яким постійно бере участь у фестивалях («Jazz bez» (2004 – 2009), «Флюгери Львова»(2005 – 2009), «Метро Jazz» (2005), «Єдність» (2007), «Starzy i Mlodzi, chili jazz v Krakowie» (2007), «Art-mashine» в рамках проекту «Вільнюс – культурна столиця Європи 2009», «Контури досвіду»(2007) – україно-литовський перформенс, Amiens Jazz Festival (Франція 2010), «Німі Ночі» (Одеса 2010), «Alfa Jazz Fest 2011, 2014» та ін.
У 2008 році навчався в рамках стипендіальної програми міністра культури Польщі «Gaude Polonia» у Варшаві по класу Чеслава Бартковського та Анджея Ягоджінського і співпрацював з польськими музикантами Міхалом Яросом та Томашом Домбровським в проекті «ShockolaD +PL».
З 2009 року є співзасновником і координатором «Jazz Club Lviv», а також координатором міжнародних джазових майстеркласів «Warsztaty Muzyczne. Chodziez» в Україні. В 2010 став учасником стипендіальної програми від Кеннеді Центру (Вашингтон, США), одним з 8 людей з 59 країн світу, хто отримав таку можливість.
Переможець всеукраїнського конкурсу V-Drums 2010-2011. Засновник першої «Львівської літньої джазової школи» (2011), ведучий фестивалю Alfa Jazz Fest (з 2012 р.)
У 2014-15 рр. – один із фундаторів джазової кафедри ЛНМА ім. М.Лисенка. Завдяки І Гнидину кафедра налагодила контакт і співпрацю з відомими світовими джазовими музикантами та педагогами: Janusz Szrom, Bogdan Hołownia, Piotr Wrombel, Grzegorz Karnas, Mark Bernstein, David Friesen, Hans Peter Salentin.
Альбоми: ShockolaD +PL «number one» (2008), ShockolaD «Покоси»(2009, Jazz Kolo + Jazz Bez. Live CD and DVD (2010), ShockolaD «Щедрий вечір з добрим джазом» (2010), Shockolad «WORLD» (2012),ShockolaD & Ewa Novel «NOVA» (2016).

 

Анастасія Литвинюк – старший викладач, вела курс джазового виконавства на фортепіано, відома джазова піаністка, співзасновник гурту «ShockolaD».
В 2007 р. закінчила теоретико-композиторський факультет ЛНМА ім.М. Лисенка. В 2004-2006 рр. брала участь у міжнародних джазових майстеркласах в м. Краків, де навчалась у Йоахіма Менцеля. У 2008 році навчалась в рамках стипендіальної програми міністра культури Польщі «Gaude Polonia» у Варшаві по класу Анджея Ягоджінського і співпрацювала з польськими музикантами Міхалом Яросом та Томашом Домбровським в проекті «ShockolaD +PL».
Є співзасновником «Jazz Club Lviv» у 2009 р. В цьому ж році заснувала власне тріо, в якому грають також Ігор Гнидин та Michal Jaros. В 2010 р. започаткувала власний проект «Litvinyuk Acoustic Jazz». В 2011 р. стала співзасновником першої «Львівської літньої джазової школи». Ведуча фестивалю Alfa Jazz Fest (з 2012 р.).
Активна учасниця джазових проектів з українськими, польськими та американськими музикантами: Marc Bernstein, Frank Parker, Michal Baranski, Michal Miskiewich, Radek Nowicki, Michal Jaros, Grzegorz Karnas, Hans Peter Salentin, Piotr Baron, Юрій Яремчук, Ігор Закус та інші. Альбоми: ShockolaD +PL «number one» (2008), ShockolaD «Покоси»(2009, Jazz Kolo + Jazz Bez. Live CD and DVD (2010), ShockolaD «Щедрий вечір з добрим джазом» (2010), Shockolad «WORLD» (2012), ShockolaD & Ewa Novel «NOVA» (2016).
У 2014-15 рр. долучилась до організації кафедри джазу і популярної музики ЛНМА імені М. Лисенка.

У 2019 році до колективу кафндри приєднався відомий піаніст Юрій Середін.

 

Юрій Середін український піаніст, композитор, продюсер, викладач, що навчався в Берліні. Є автором музики до саундтреків та засновник Yuriy Seredin Quartet, що поєднує в своїй музиці елементи джазу, мінімалізму, вільної імпровізації та академічного авангарду. Дебютний альбом Asylum Search з легендою сучасної музики Nasheet Waits отримав APrize (Radio.Aristocrats) як джазовий альбом року (2018).

Освіта: 2001-2011 – приватні уроки імпровізації та композиції Є. Філіна-Юркова; 2003-2006 – Львівська середня спеціалізована музична школа-інтернат ім. С. Крушельницької, теоретичний відділ; 2006-2011 – бакалаврат та магістратура Львівської національної музичної академії ім. Лисенка, спеціальність: композиція (проф. М Скорик); 2014-2015 – магістратура Берлінського джазового інституту, спеціальність: джазова композиція (проф. John Hollenbeck). Закінчив з відзнакою; додоткова участь у воркшопах Maryllin Crispel, Pee Wee Ellis, Greg Cohen, Don Friedman, Lewis Nash, Seamus Blake, Kenny Werner, Ethan Iverson, Hilmar Jensen, Michael Bowie та інших.

Музичний досвід: з 2008 – піаніст, композитор, аранжувальник, бендлідер. Виступав та записувався з Nasheet WaitsSeamus BlakeDavid NormanJim DoxasIgor OsypovBen van GelderSatoko FujiSebastian StudnitskyDima BondarevDennis AduBohdan GumenyukYuriy YaremchukAlexander Maksymiw, Христина Соловій та іншими. З 2017 – автор саундтреків фільмів та серіалів (Casi des NudoPsychroNewYork, Malaniuk, За покликом серця, та ін.). З 2020 – музичний редактор серіалів в Три-я-да-продакшн (ТРК Україна). З 2018 – викладач джазової кафедри ЛНМА ім. Лисенка (джазове фортепіано, композиція, аранжування). У 2020 – аранжувальник компанії TomPlay (Литва).

Дискографія: 2018 – Asylum Search – Yuriy Seredin Sextet (feat. Nasheet Waits, Ben van Gerlder); 2020 – Wool – Carlo Muscat Quartet; 2016 – Carlos Lopes – Mandala; 2012 – Tanya Balakyrska – Lviv Sessions.

Стипендії2010 – стипендія фонду В. Івасюка для молодих композиторів.

КонкурсиМіжнародний конкурс “Вечори над Латорицею” 2010 – перша премія; Міжнародний конкурс “Jazz Improvizacija” (Вільнюс, 2008) – диплом; Шоукейс – виступ Yuriy Seredin Quartet на AmIJazz Festival (11.2020) https://www.youtube.com/watch?v=yYjwl05G3Zw

Посилання:
https://www.facebook.com/yuriyseredinmusic

https://soundcloud.com/yuriyseredin/sets/asylum-search

У 2020Став постійним хостом джем сейшенів в Бармендиктат, де щонеділі виступає з власним проектом; Запис альбому “Wool” мальтійського саксофоніста Carlo Muscat (липень) https://carlomuscat.bandcamp.com/; Виступ Yuriy Seredin Quartet на Лісовому причалі у Closer (серпень); Виступ на AmIJazz Festival Yuriy Seredin Quartet (листопадhttps://www.youtube.com/watch?v=yYjwl05G3Zw; Виступ на фестивалі «Зеленіа Сцена» у складі Daria Blyznyuk Quartet (Чернігів, 05.09); Виступ на «Джазколо» Ігора Закуса в проекті «Музика з 7 регіонів України», (Київ, листопад); Робота штатного аранжувальника для литовської компанії TomPlay (квітень – грудень); Робота музичного супервайзера в Три-я-да-продакшн (проекти для ТРК Україна); Численні виступи в клубах «32», «Alchemist», «@Отель» та «CoffeeJazzBar» у різних складах «Viktor Pavelko Trio», «Yuriy Seredin Trio» та багато інших.

ЩОРІЧНІ ЗАХОДИ ПО КАФЕДРІ ДЖАЗУ ТА ПОПУЛЯРНОЇ МУЗИКИ

  1. Всесвітній день джазу 30 квітня. Участь. (Львівська філармонія імені М. Скорика);
  2. Міжнародний фестиваль джазу Leopois Jazz Fest 22-27 червня. Участь у фестивалі, серія майстеркласів;
  3. Міжнародний джазовий форум “JAZZ SCIENE”. 3-5 грудня. Участь, круглий стіл, присвячений проблемам розвитку національної джазової культури;
  4. Участь у міжнародному фестивалі Jazz Bez 3-5 грудня;
  5. Christmas по Львівські 25 грудня. Участь;
  6. Кафедральний конкурс на краще виконання джазових стандартів 29.10.

Ігор Гнидин, Анастасія Литіинюк та Юрій Середін працювали на кафедрі до літа 2022 року.

Кафедра джазу та популярної музики при ЛНМА ім. М. Лисенка готує «вищу лігу» джазменів – виконавців, композиторів, віртуозів, що гідно представлятимуть Україну у світі, відтак, завданням кафедри є розбудова і відродження на високопрофесійній основі джазових традицій Львова. Вже сьогодні студенти кафедри ведуть активне концертне, конкурсно-фестивальне життя, є переможцями престижних конкурсів, авторами власних композицій і аранжувань, проектів і сольних програм.




ВИКЛАДАЦЬКИЙ СКЛАД КАФЕДРИ:

  • Богдан Дашак – Заслужений діяч мистецтв України, завідувач кафедри
  • Остап Майчик – Заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор
  • Ольга Беркій – кандидат мистецтвознавства, доцент
  • Олександра Тракало – кандидат фізико-математичних наук, доцент
  • Олександр Войтович – кандидат мистецтвознавства, доцент
  • Наталія Майчик – кандидат мистецтвознавства, доцент
  • Сергій Рудей – старший викладач
  • Усеін Бекіров – старший викладач
  • Наталія Барчишак – старший викладач
  • Марта Лозинська – Заслужений працівник культури України, старший викладач
  • Зоряна Рось – заслужена артистка естрадного мистецтва України, кандидат мистецтвознавства, доцент
  • Марія Стоколяс – старший викладач
  • Віктор Павелко – старший викладач
  • Андрій Бобрик – старший викладач
  • Леонід Петкун – старший викладач

ТВОРЧІ КОЛЕКТИВИ: Біг-Бенд

Біг-бенд було засновано на кафедрі джазу та популярної музики у 2015 році. В його репертуарі – класика жанру, оригінальні аранжування відомих джазових стандартів,  власні твори викладачів відділу, а також композиції на основі народних тем і пісень українських авторів. Аранжування зроблені викладачем відділу Сергієм Рудеєм. У різні роки біг-бендом керували: Любомир Ліщук (2015), Сергій Рудей (2015 – по сьогоднішній день).
Презентація колективу відбулась у грудні 2015 року у двох гала-концертах в театрі ім. М.Заньковецької під орудою ректора академії  професора Ігора Пилатюка.
Відтак колектив веде активну творчу діяльність на концерних майданчиках Львова і області, бере участь у щорічних  традиційних мистецьких концертах-звітах в рамках фестивалів ‘’Всесвітній дня Джазу’’, ‘’Christmas по Львівськи’’, був учасником фестивалю клезмерської музики LvivKlezFest’’ та ін.
Окремим здобутком слід вважати концертне турне джаз-бенду Академії в зоні АТО під гаслом ‘’Україно – ми єдині’’ у 2018 році.
Керівник оркестру Сергій Рудей є відомим  аранжувальником і композитором, автором великої кількості творів для різних інструментальних складів, і, зокрема, для джазового оркестру. Випускник Львівської консерваторії є продовжувачем традицій високого рівня  Львівської школи виконавства.
На сьогодні колектив успішно виконує завдання як в межах  навчального процесу, так і публічної концертної  діяльності.


ТВОРЧІ, НАУКОВІ ТА НАВЧАЛЬНІ ПРОЕКТИ: