Про Академію

Роки, які Львівська національна музична академія ім. М.Лисенка прожила в третьому тисячолітті, видалось надзвичайно багатим і плідним на творчі, наукові, педагогічні звершення. Мабуть, ніколи за понад 170 років свого існування alma mater не могла похвалитись настільки численними вченими і почесними званнями та науковими ступенями, отриманими педагогами ВНЗ, такою інтенсивністю виходу в світ монографій, підручників, збірок наукових статей, репертуарних збірок, методичних праць та іншої, необхідної для успішної праці навчального закладу, друкованої продукції, такою інтенсивністю концертної діяльності педагогів та студентів, проведенням виконавських конкурсів, наукових симпозіумів, конференцій, фестивалів, мистецьких ювілейних акцій. Та цілеспрямованість і успішність, з якою ЛНМА ім. М. Лисенка заявляла про себе на всеукраїнській та світовій мистецькій арені, викликає велику повагу. Щорічно відбуваються десятки концертів на сценах України і світу, які дають як викладачі, так і студенти ЛНМА, виступи педагогів та аспірантів на престижних наукових конференціях, перемоги на міжнародних конкурсах, участь у фестивалях, ювілейних акціях тощо.

Ректор ЛНМА Народний артист України, дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України, професор Ігор Пилатюк від початку своєї діяльності на цій посаді поставив собі вельми амбітну мету: розбудувати як наукову, так і творчу, а також матеріальну базу найстарішої в Україні музичної академії, якомога активніше пропагувати досягнення педагогів та випускників в світовому художньому процесі, розвивати традиції і водночас адаптувати найновіші позитивні гуманістичні тенденції, які в останні роки впроваджуються у світовій практиці університетської освіти. Цієї мети він надзвичайно успішно досягнув і продовжує осягати все нові вищі рівні творчого і наукового зростання.

На підтвердження поданої загальної характеристики варто навести деякі промовисті цифри і факти.
Від 2004 р. в ЛНМА діє Спеціалізована Рада по захисту кандидатських дисертацій, очолювана проф. Л.О. Кияновською, в якій захистили дисертації понад 40 претендентів, більша частина з яких – викладачі ВНЗ, але й географія представництва захищених дисертацій достатньо широка – від Києва, Харкова до Одеси, Тернополя, Івано-Франківська, Херсона, Винниці.

Значно розширена і активізована діяльність аспірантури (завідуюча – проф. кафедри О.Т.Катрич), в яку лише за 2008 р. було прийнято на різні спеціальності 13 осіб. Аспірантські конференції, концерти відбуваються щорічно і перебувають під пильним наглядом провідних професорів.

Керівництво академії постійно дбає про залучення талановитих молодих музикантів та науковців до праці у ВНЗ. Їх діяльність всіляко підтримується і заохочується представленням до почесних і наукових звань.Це сформувало потужний науково-творчий корпус колективу академії.

Номінативний ряд звань підтверджується реальними досягненнями: за останні три роки відбулось понад 1000 концертних і сценічних виступів педагогів та аспірантів ЛНМА, було здобуто понад 80 перемог на міжнародних і всеукраїнських конкурсах, опубліковано понад 500 монографій, посібників, наукових статей та репертуарних збірок педагогів та аспірантів. Видавнича діяльність ВНЗ постійно розширюється. Тільки протягом останніх п’яти років видано коло 20 збірок наукових праць викладачів та аспірантів ЛНМА.
Деякі науково-творчі досягнення є унікальними в українській музичній культурі. Так, у 2005 році дві Національні премії імені Тараса Шевченка, вперше за понад сорок років існування цієї найвищої нагороди України, були присуджені в галузі музичного мистецтва та вручені Президентом України Віктором Ющенком композиторам, професорам Львівської музичної академії імені М.В.Лисенка – Віктору Камінському та Юрію Ланюку.

Знаковою постаттю на сучасному етапі розвитку ЛНМА імені М.В.Лисенка є композитор світової слави М. Скорик. Святкування його 70-річного ювілею та вручення йому найвищої відзнаки держави – звання Героя України ознаменувалось проведенням «Тижня музики Мирослава Скорика» у Львові, в якому колектив академії взяв активну участь і виступив одним з організаторів. В рамках свята відбулись не лише концерти, але й репрезентативна міжнародна конференція «Митець на зламі тисячоліть між легкою і серйозною музикою», в якій взяли участь провідні вчені з Австрії, Німеччини, Польщі, України, презентації монографії Л. Кияновської «Мирослав Скорик: людина і митець», нотної збірки «Фортепіанні твори М.Скорика» в редакції доцента, заслуженої артистки України О. Рапіти та компакт-диску з його естрадними піснями 60-х років. У святкуванні ювілею композитора в Львові та Києві центральним пунктом став творчий проект народного артиста України, професора І. Пилатюка «5 скрипкових концертів М.Скорика», здійснений студентами його класу та представлений на сцені Львівської та Національної філармоній.

Ще одне вельми позитивне досягнення Академії – активні контакти як з іншими ВНЗ Львова та України, так і з численними зарубіжними університетами та музичними академіями, а також активна організаційна участь педагогів в творчих фестивалях. Проф. Ю.Ланюк входить до оргкомітету Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти», проф. І.Пилатюк ось уже як 5 років є членом опікунської Ради Українського фонду культури України.

Слід згадати численні виступи педагогів академії у різних країнах: Польщі, Австрії, Швейцарії. Німеччині, Швеції, Франції, США, Канаді, Росії та ін. У цих виступах беруть участь солісти – піаністи (Заслужені артисти України Й.Ермінь, О.Рапіта, Е.Чуприк), диригенти (народні артисти України Ю.Луців, І.Пилатюк та заслужений артист України І.Юзюк), скрипалі (народна артистка України Л.Шутко, заслужений діяч мистецтв України Б.Каськів), а також окремі колективи, зокрема камерний оркестр (керівники народні артисти України М.Скорик та А.Микитка). Останній запрошується на Міжнародний фестиваль у м. Байройт (Німеччина). Здійснено обмінні концерти з Музичним університетом у м. Ґрац (Австрія), Варшавською музичною академією.

Часто звучить за кордоном музика львівських авторів. Так, лише за останній час твори професорів академії М.Колесси, М.Скорика, В.Камінського, Ю.Ланюка виконувалась у США, Канаді, Італії, Словаччині, Японії, Німеччині, Франції, Польщі, Швеції та ін.

Наукові зв’язки поєднують ЛНМА і з українською діаспорою. Так в Академії з доповідями та лекціями виступали Р.Савицький, І.Соневицький та інші. Відбулись концерти з музики композиторів діаспори, вийшов компакт-диск ораторії „Неофіти” Мар’яна Кузана (Франція) та два компакт-диски з творами Юрія Олійника (диригент Лауреат Національної премії ім. Т.Шевченка, народний артист України Юрій Луців).
Тісні наукові контакти пов’язують ЛНМА ім. М.Лисенка з рядом престижних музичних навчальних закладів Європи та США, з Варшавською, Вроцлавською, Краківською музичними академіями в Польщі, з музиколоґічними інститутами університетів Ляйпціґа, Вюрцбурґа, Жешува, Праги, музичними академіями в Кельні, Мюнхені, Лейпцігською консерваторією (Німеччина), музичними академіями Відня та Ґрацу, товариством „Моцартеум” (Австрія), Вищим музичним інститутом Америки (США), Королівською музичною академією в Стокгольмі (Швеція), консерваторією в Базелі (Швейцарія), Московською, Санкт-Петербурзькою консерваторіями (Росія) та ін.

Вагомі результати дає співпраця Академії з іноземними консульствами. Наприклад, завдяки Генеральному консульству Республіки Польща у Львові, було проведено ряд спільних творчих заходів. Тривала і плідна співпраця поєднує ЛНМА з Українсько-австрійським бюро кооперації в галузі науки, освіти, культури, спільно з якими здійснено ряд наукових і творчих проектів. Важливим є створення науковцями та митцями Академії міжнародних музично-громадських наукових і творчих об’єднань, як «Шопенівське товариство» при допомозі Генерального консульства Республіки Польща у Львові, активно працює у Львові «Моцартівське товариство»  та ін.

Вчені Академії постійно беруть участь в міжнародних наукових конференціях та публікують наукові праці в престижних зарубіжних журналах і збірках. Проф. Л.Кияновська постійно співпрацює з Інститутом музикології при Ляйпцігському університеті, входить в Міжнародну робочу групу «Культурні регіони Східної та Центральної Європи» (Німеччина) та Інститутом музичної соціології при Віденському університеті, проф. Н.Сиротинська співпрацює з Інститутом славістики Вюрцбурзького університету (Німеччина), проф. Д.Колбін співпрацює з товариством «Моцартеум» (Австрія).

Дуже активно концертує в останні роки на світових сценах молода генерація львівських музикантів – лауреатів міжнародних та Всеукраїнських конкурсів, студентів, аспірантів та випускників ЛНМА.
Істотно зміцнилась за це десятиліття і матеріальна база академії: здійснено капітальний ремонт приміщення, реставрацію Великого залу, придбано сотні інструментів, поповнено фонди бібліотеки, завершується капітальний ремонт і добудова гуртожитку, що повинен відповідати європейським стандартам. Це теж вельми важливо і для підняття престижу ВНЗ, і для забезпечення успішного навчального процесу.