Повернутись до усіх Новин

«МОЗАЇКА КАМЕРНОГО ПРОСТОРУ» В МУЗЕЙНОМУ ІНТЕР’ЄРІ СОЛОМІЇНОЇ САЛІ У ЛЬВОВІ

Музично-меморіальний музей імені Соломії Крушельницької у Львові при кожному відвідуванні, завжди вражає і, водночас, зачаровує неповторною атмосферою, нагадуючи про ті часи, коли жила і творчо працювала видатна українська співачка світової слави Соломія Крушельницька. Ми завжди маємо нагоду почути її чудесний голос в провідних аріях з відомих опер у фондових записах музею, а коли у Соломіїній салі відбуваються музичні імпрези, то просто «душа співає».
Так і сьогодні, у вівторок, 22 травня 2018 року Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові приймав чудових музикантів – студентів та професорів кафедри камерного ансамблю та квартету Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка. Ми стали свідками справжнього свята камерального музикування. Відбувся мистецький проект “КАМЕРНА МУЗИКА У МУЗЕЙНОМУ ІНТЕРS. МОЗАЇКА КАМЕРНОГО ПРОСТОРУ». Так названий сьогоднішній концерт, приурочений до міжнародного Дня музею та до ювілейних роковин французького композитора Франсіса Пуленка (1899-1963). Це вже п’ятий концерт в рамках мистецького проекту “КАМЕРНА МУЗИКА У МУЗЕЙНОМУ ІНТЕР’ЄРІ”. Автор проекту – доцент кафедри камерного ансамблю і квартету Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка, кандидат мистецтвознавства Ніна Орестівна ДИКА.
Із привітальним словом до слухачів виступила Директор музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові – пані Галина Тихобаєва, яка підкреслила важливість цієї співпраці львівського музичного закладу із Музеєм. Вступне слово та музикознавчі вкраплення про композиторів та історію написання творів – нам провадила – кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри камерного ансамблю і квартету Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка – доцент НІНА ДИКА.

Виконавці – студенти кафедри камерного ансамблю і квартету Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, клас професорів – А. Станько, Р. Залєської, доцента Н. Дикої. У концерті взяли участь провідні музиканти, Лауреати Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів, викладачі і концертмейстери кафедри – Марта Карапінка (альт) і Тарас Менцінський (віолончель). Прозвучали Прелюдії для скрипки, альта та фортепіано N 1, 2, 5, ор. 83 німецького композитора Макса БРУХА у виконанні: Анастасії МУЗИКИ (фортепіано, 5 к.), Аліни ЧИЖОВОЇ (скрипка, 5 к.), Тараса МЕНЦІНСЬКОГО (віолончель, концертмейстер) (клас професора ЗАЛЄСЬКОЇ Р.С.). Цікаво було довідатися, що «слава Макса Бруха,- зі слів мистецтвознавця Ніни Дикої, – досягнула свого Олімпу: в честь композитора названий астероїд «5004 БРУХ». В концерті прозвучав один із останніх творів пізнього періоду життя «французького Шуберта», як сучасники іменували Франсіса ПУЛЕНКА. Соната для гобоя та фортепіано (присвячена С. Прокоф’єву) в трьох частинах: Elegie; Scherzo; Deploration у виконанні Нікіти МОІСЕЄНКА (гобой) і Ольги
КОЗЛАН (фортепіано, 4 к.)(клас доцента ДИКОЇ Н.О.). Слухачів зачарував ліризм авторського образного світу, крізь який ледь помітно пробивалася «іронія». Родзинкою концертної програми став виступ знаної львівської піаністки, професора кафедри камерного ансамблю та квартету ЛНМА імені М.В. Лисенка Анни Станько у ансамблі з Богданою ДЯЧЕНКО (скрипка, 4 к.). У їхньому виконанні прозвучала Соната для скрипки та фортепіано Клода ДЕБЮССІ у трьох частинах: Allegro vivo; Intermede / Fantasque et leger; Final / Tres anime. Нікого не залишила байдужим музика, що спроможна так тонко і гнучко передавати, – як зазначав Клод Дебюссі, – «містичні зв’язки між Природою і уявою». Романтичною окриленістю та щедрістю мелодичних інтонацій захопило Тріо для скрипки, альта і фортепіано львівського композитора Романа ЦИСЯ у виконанні Ірини ДМИТРІЄВОЇ (фортепіано, 4 к.), Єлизавети ГАЛИЦЬКОЇ (скрипка, 4 к.), Марти КАРАПІНКИ (альт, концертмейстер) (клас доцента ДИКОЇ Н.О.). Та, як же ж без прем’єр! То ж, «Пори року» для скрипки, віолончелі і фортепіано Золтана АЛМАШІ у виконанні: Діана ПЕТРУШЕНКО
(фортепіано, 4 к.), Дар’я МИРОНОВА (скрипка, 4 к.),Тарас МЕНЦІНСЬКИЙ (віолончель, концертмейстер) (клас доцента ДИКОЇ Н.О.) подарували слухацькій аудиторії яскравий калейдоскоп емоційних переживань та емоцій. На завершення концертної програми прозвучав Фортепіанний квартет (1876) австрійського композитора Густава МАЛЕРА у виконанні: Уляни НИЧКАЛО (фортепіано, 4 к.), Діани ТІТОВОЇ (скрипка, 4 к.), Іванни МАНДРИК (альт, 4 к.), Тараса МЕНЦІНСЬКОГО (віолончель, концертмейстер)(клас доцента ДИКОЇ Н.О.).
Підсумовуючи, можна лише ще раз підкреслити важливість співпраці між Львівською національною музичною академією імені М.В. Лисенка, зокрема, кафедри камерного ансамблю та квартету і музично-меморіальним музеєм Соломії Крушельницької у Львові, зауважимо (!) – дуже потрібною та цікавою. Адже, донести прекрасний світ мистецтва Музики, яка зачаровує, щораз даруючи чудові враження та гарний настрій – це те, до чого прагнули артисти-камералісти у спілкуванні з слухацькою аудиторією.
І їм це вдалося на вищому рівні! Щира ПОДЯКА всім учасникам: студентам і концертмейстерам, їхнім творчим керівникам: професорам і доцентам, дирекції Музею, а найголовніше – автору камерно-інструментального ансамблевого дійства, де творилася незабутня «мозаїка камерного простору» – Ніні Дикій за такий прекрасний проект, який, сподіваємося, матиме чудове і гідне продовження.

Анна Школьнікова

IMG_6344 IMG_6386
IMG_6228 IMG_6244