27 квітня 2918 року відбувся концерт «Відлуння солов’їного співу», присвячений видатній співачці ХХ ст. Олександрі Любич-Парахоняк (1892-1977)
У Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові відбувся концерт з «Відлуння солов’їного співу», у якому на високому мистецькому рівні виступили студенти вокального, фортепіанного та струнного факультетів Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка. Це перший концерт, що відбувся в рамках мистецького проекту “Незабутні постаті”, автором якого постала Ніна Дика, доцент, (Ph.D) кандидат мистецтвознавства. Для цієї імпрези спеціально була підготована виставка-експозиція документів та матеріалів, яка безпосередньо торкається постаті співачки О. Любич-Парахоняк (лірико-драматичне сопрано) з фондів Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові.
Мистецьку подію відкрила директор Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові п. Галина Тихобаєва. Зі вступним словом виступила музикознавець Ніна Дика. Власне, під її професійним творчим керівництвом відбувся цей творчий вечір: реалізувалася ідея вшанування незабутньої постаті нашого краю – української співачки Олександри Любич-Парахоняк. Грунтовну та змістовну доповідь про артистку О. Любич-Парахоняк представила багатолітня дослідниця її життєвого і творчого щляху Мар’яна Зубеляк, старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові. Гостями імпрези були Лариса Караваєва (завідувач експозиційного відділу) і Оксана Масляк (виконуюча обов’язки хоронителя фондів) КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчого музею» міста Винники.
О. Любич-Парахоняк більше 20-ти років виступала на оперній сцені та концертній естраді, привертаючи до себе увагу польських та українських критиків, які із великим захопленням відгукувалися про її «чарівний голос», «непересічну музикальність», «інтелігентність та артистизм». У репертуарі співачки налічувалося більше 40 оперних партій, де з поміж інших 13 головних партій в оперетах та близько 30 солоспівів. Вона виступала на оперних сценах Львова, Кракова, Катовіц, Познаня, Бидгощі, а також гастролювала в Німеччині і Чехо-Словаччині.
У концертній програмі прозвучали твори як з репертуару славетної співачки, так і з репертуару її партнерів по оперній сцені. Усі присутні мали змогу послухати твори з репертуару співачки у виконанні талановитої творчої молоді ЛНМА імені М.В. Лисенка: Євгенії Кулик, Ольги Вельгош, Максима Сальнікова, Мар’яни Кучми, Оксани Лопати, Михайла Гриньо, Інни Федорій, Марії Ліщинської, скрипаля Богдана Івасика (зауважимо, що всі – у супроводі прекрасних концертмейстрів – Ольги Козлан, Олександри Кропивницької та Діани Чубак). То ж, в концерті прозвучали арії з опер, зокрема: В. А. Моцарт. Арія Графині “Porgi amor…” з опери “Весілля Фігаро”, яку виконала Євгенія Кулик, концертмейстер – Олександра Кропивницька; Дж. Пучінні. Вальс Мюзетти з опери “Богема” у виконанні Ольги Вельгош, концертмейстер – Ольга Козлан; Ж. Бізе. Арія Мікаелли з опери “Кармен” у виконанні Мар’яни Кучми, концертмейстер – Ольга Козлан; Дж. Пучінні. Арія Чіо-Чіо-Сан з опери “Мадам Батерфляй” у виконанні Оксани Лопати, концертмейстер – Олександра Кропивницька; Р. Вагнер. Романс Вольфрама з опери “Тангейзер”, яку виконав Михайло Гриньо, концертмейстер – Ольга Козлан; Дж. Пучінні. Арія Мімі з опери “Богема” у виконанні Інни Федорій, концертмейстер – Ольга Козлан.
У репертуарі славетної співачки чільне місце займали арії з опер українських композиторів. То ж, у концертній програмі прозвучали, зокрема: С. Гулак-Артемовський. Романс Оксани “Ангел ночі” та Пісня Одарки “Ой казала мені мати” з опери “Запорожець за Дунаєм”, які виконала Марія Ліщинська, концертмейстер – Ольга Козлан. Каватина Султана з цієї ж опери прозвучала у виконанні Михайла Гриньо, концертмейстер – Ольга Козлан. Арія Андрія з опери “Катерина” М. Аркаса прозвучала у виконанні Максима Сальнікова, концертмейстер – Ольга Козлан. Пісню Наталки з опери “Наталка Полтавка” М. Лисенка виконала Мар‘яна Кучма, концертмейстер – Ольга Козлан.
У центральній частині концерту були представлені солоспіви Миколи Лисенка “Ой одна, я одна” (зауважимо, що це один з перших в репертуарі співачки) у виконанні: Ольги Вельгош, концертмейстер – Ольга Козлан; Станіслава Людкевича “Тайна” у виконанні: Оксани Лопати, концертмейстер – Олександра Кропивницька; Василя Барвінського “Пісня Пісень” у виконанні Інни Федорій (сопрано), Діани Чубак (фортепіано) та Богдана Івасика (скрипка), які композитори присвятили співачці О. Любич-Парахоняк.
Вітаючи студентів-виконавців і їхніх педагогів, професорів ЛНМА імені М.В. Лисенка – Л. Ф. Божко, П. Е. Ончула, Р.З. Вітошинського, Я. С. Матюху, Л.Ю. Савчук, М. В. Галій, Б.Й. Косопуда, М.А. Жишкович та автора проекту – Ніну Дику з таким цікавим та потрібним концертом, можна побажати всім наснаги, творчого горіння, успіху у справі реалізації цікавих ідей, проектів і нових концертних програм у мистецькому проекті “НЕЗАБУТНІ ПОСТАТІ”.
Оксана ЛОПАТА (Львів, Україна),
ст. IV курсу вокального факультету
ЛНМА імені М. В. Лисенка