Світло різдвяного дарунку
Протягом 23 років перед одним з найдивовижніших християнських свят –Різдвом Христовим відбувається чудове музичне дійство: концерт «Різдвяний музичний дарунок», який щоразу з любов’ю і винятковою ретельністю готує камерний оркестр ЛНМА ім. М. Лисенка «Академія». Керівники оркестру – Мирослав Скорик та Артур Микитка, диригент Ігор Пилатюк не просто виносять на суд публіки ефектну програму, а завжди пропонують якусь особливу тематичну «родзинку», яка змушує слухачів і виконавців по-новому відчути різдвяну звукову гармонію світу. Цьогоріч наскрізною ідеєю «Різдвяного музичного дарунку» став образ вічного світла, того тихого мерехтливого сяйва нічної зорі, яка привела до немовляти Христа трьох царів.
Традиційно почавши з «Тихої ночі» Франца Грубера, музиканти перейшли до «Тихої музики» Валентина Сильвестрова, тонко втіливши типову для його стилю глибоку духовну рефлексію, яка стоїть понад буденністю і швидкоплинними турботами, неспішно розмірковуючи про вічність. Ще раз дивуєшся здатності славетного композитора так мудро і тонко відчути гармонію Всесвіту. В тому ж рефлексивному, зануреному у глибини споглядання, настрої витриманий і твір Богдани Фроляк Lux aeterna, «Вічне світло», що прозвучав у виконанні струнного квартету «Академія» і оркестру. Сучасний арсенал виразових засобів, як виявляється, може прекрасно відповідати не лише відтворенню напруженого пульсу сьогодення, але й позачасовим образам.
Виконанням Концерту для двох гобоїв з оркестром Антоніо Вівальді колектив «Академії» продовжив ще одну чудову традицію: майже кожен «Різдвяний музичний дарунок» відкриває львівським меломанам нові імена, молоді таланти – не один, згодом реномований, виконавець розпочинав свій шлях у цій програмі. Цього разу публіка почула юних гобоїстів Святослава Борисова та Степана Сивохопа, учнів Львівської спеціальної музичної школи-інтернату ім. С. Крушельницької, що вельми успішно солювали у віртуозному бароковому концерті.
Ще іншу грань різдвяного світла в його звуковому вимірі розкриває Концерт № 2 для скрипки з оркестром «Різдвяний» Віктора Камінського. Експресивний драматичний перебіг інтонаційних подій нагадує швидше про трагічні сторінки біблійної історії про народження Спасителя, аніж про ідилічну картину повної родинної гармонії. Але тим яскравіше наприкінці Концерту звучить цитата колядки «Що то за предиво», яка немовби символізує всепереможне світло Різдва. Солістами в цьому концерті раніше виступали знані музиканти – Анастасія Пилатюк, Остап Шутко, Назарій Пилатюк та деякі інші. Та Анна Бура знайшла свій особливий підхід до втілення образу, наголосивши передусім ліричний, особистісно забарвлений тон шляху до Різдва.
Новим штрихом концертної програми стало запрошення драматичної актриси і вельми оригінальної співачки Наталі Половинки до виконання колядки в обробці Богдани Фроляк, що внесло ще інші, характерні національні барви у загальний настрій концерту.
Завершення обробками українських колядок В. Барвінського-М.Скорика та «Щедриком» М.Леонтовича-Ю.Ланюка перекинуло місток до багатолітньої традиції «Різдвяного музичного дарунку» і символічно поєднало вічне, постійне – і плинне, те, що наново відкривається кожного року перед Різдвом як одкровення і надія.
Любов Кияновська