Повернутись до усіх Новин

«Творча лабораторія» кафедри загального та спеціалізованого фортепіано

«Творча лабораторія» кафедри загального та спеціалізованого фортепіано

Традиційний концерт з дещо незвичною назвою, нові твори та імена, цікаві композиторські втілення та відкриття для кожного слухача. В стінах Малого залу нашої академії відбувся концерт під творчим керівництвом викладача кафедри загального фортепіано, доцента Павленка В’ячеслава Володимировича.

Ця подія репрезентувала дійсно справжню творчу лабораторію, адже авторами виконаних творів виступили самі студенти, і що важливо – не тільки композиторського, а й народного, духового відділів.

Концерт вразив неординарністю, розмаїттям стильових напрямків та смислового навантаження – від легких імпровізацій до постмодерних фортепіанних втілень. Так, введенням в творчу лабораторію послугував рефлексивно-романтичний «Подиху вітру» для вібрафону, контрабасу та фортепіано Іллі Терентьєва (І дух). Особливо варто відзначити соло вібрафона у відмінному виконанні Вікторії Дудчук (ІІ дух), яке вразило передусім витонченістю рухів, майстерністю.

До сфери легкої музики можемо віднести і твір Богдана Кравченка (І нар) «Посвята. Шлях крізь пітьму» для скрипки, баяна, вібрафону та фортепіано. Що ж, «шлях крізь пітьму» не був тернистим. На наш погляд, твір дещо не відповідав свої назві, не маючи цілісності та визначеної динамічної драматургії, але зауважимо хороше ансамблеве виконання та гідний дебют молодого композитора.

В цікавій акапельній обробці тріо «Лілея» (в складі студенток хорового відділу М.Браташ, О.Грицак, А.Салямон) прозвучали твори на слова Т.Шевченка «Думи мої…» та «Вставало сонце», що внесло контраст в загальну виконавську концепцію концерту, та завдяки своїй професійності, його можна віднести до одного з кращих виконань цієї мистецької події.

Наступними свої твори представили студенти композиторського відділу. Так, першим прозвучав експресивний вокальний диптих з обробок народних пісень «Чи чуєш ти друже» та «Ой на воді» Богдани Чепелюк (ІІІ ТКФ) у виконанні студента вокального факультету О.Тиркуса та автора. З не меншою долею експресії прозвучали такі твори, як фортепіанна мініатюра на тему середньовічної секвенції Dies iraе та дует для фортепіано «Sonoris».

Натомість, цікаве композиторське втілення для скрипки та фортепіано Майї Младенової (ІІ ТКФ) The movements of reflection дало змогу повернутися до початкових рефлексій, але в новому стильовому напрямку та на новому емоційному рівні.

Кульмінацією концерту (як на нашу думку так і за довготривалими оваціями слухачів) виступила Соната для скрипки та фортепіано emoll Марії Яремак (ІІІ ТКФ). Твір, який вразив мелодичною яскравістю, стихією ритму, якоїсь невпинно енергії та, безперечно, харизматичним виконанням автора та студентки ІІІ курсу струнного відділу Катерини Шалайської.

Смисловим контрастом виступило Тріо для кларнета, флейти та фортепіано Ярини Білецької (ІІІ ТКФ).

Цікавим жанровим визначенням позначений вокальний твір Владислава Сташенка (ІІІ ТКФ) – мелодекламація – мініатюра на слова М.Вороного. Подібністю до вказаної мелодекламації, зокрема за своїм стильовим напрямом та сучасною музичною мовою, була представлена присвята І.Карабицю «Осінь» Софії Мікадзе для сопрано та фортепіано у виконанні Л.Волялюка (І ТКФ) та О.Вельгош (ІІІ спів). Щодо сприйняття – то обидва твори постали для слухачів своєрідним диптихом, хоч і з різним авторством та виконавським складом.

На завершення концерту прозвучала Прелюдія Esdur студентки І ТКФ Анастасії Ільків, яка була написана під враженням вірша Ліни Костенко, котрий в свою чергу, завершується відомими всім словами – «Люди, будьте взаємно красивими…». Варто зазначити, що прочитання поезії ведучою І.Лютою, значно допомогло у сприйнятті та розумінні твору. Не могло не вразити і віртуозне виконання автора, яке викликало овації та вигуки «Браво».

Провівши невеликий екскурс по сьогоднішній «творчій лабораторії», відзначимо, що такі мистецькі події справді потрібні. вони надихають всю «тріаду» – композитор – виконавець – слухач. І хоча б кожного сезону відкривати нові твори молодих композиторів, за якими таки майбутнє нашої музики (за словами керівника проекту В.Павленка), що тим самим дасть їм поштовх до власного вдосконалення та усвідомлення потрібності їхньої композиторської творчості.

Відзначимо величезний внесок у концерт викладачів кафедри загального та спеціалізованого фортепіано, творчих керівників – доц. В.В.Павленка, доц. Н.О.Дикої, доц. З.С.Жмуркевич, доц. О.С.Грабовської, ст. викл. С.О.Помірко, ст.викл. О.І. Старко.

Валентина Маруняк, ІІІ ТКФ